Deltagande PON vid PON-UNIONENS inofficiella utställning i Borås 29 juni 2002

Utställningskatalog
Resultat

01
SJÖHEMMETS CASTOR EASY LOVER
02
SJÖHEMMETS CEASAR A LITTLE BIT MORE
03
YNNIZIN´S MR BIG CALLED BY NATURE
04
BERGER LA MOTTES NOBLY
05
SJÖHEMMETS CINDERELLA BRIGHT EYES
06
SJÖHEMMETS CORNELIA DANCING QUEEN
07
FROSTA HELGA
07+01

FROSTA HELGA
SJÖHEMMETS CASTOR EASY LOVER

07+01Bild2

FROSTA HELGA
SJÖHEMMETS CASTOR EASY LOVER

08
CALLISTO
09
HONEYSUCLE GINGERBREAD
10
KHIWA´S PON ZABORA-ANDRUS
11
YNNIZIN´S LITTLE JOHNNY
12
SUCH BERGER LA MOTTES PANTERA
13
SUCH, DKCH SFCH, NORDCH, LUDWORTH SNOWMAN AT FOXEARTH
14
SUCH SCHEFFELFÄLTETS ORIGINAL OSCAR
15
SUCH SCHEFFELFÄLTETS PEACEFUL PANTHER
16
SUCH, NUCH, NV-99, YNNIZIN´S M´SEUR FRIPOVILLE
17
SUCH FOXEARTH THUNDER FLASH
18
DKCH, SUCH, KLBCH, NUCH, NORDCH, KHIWA´S PON UBOGI
19
LP BERGER LA MOTTE´S PEPSINA
20
BRIGHTWHITES MODESTY MOA
21
DIONE
22
FROSTA AUDREY HEPBURN
23
HUND´S AF FLIPPI
24
KHIWA´S PON TARNINA-DIWA
25
LARISSA
26
SJÖHEMMETS AMANDA MAGIC NINE
27
SJÖHEMMETS DRIFTIGA BOTILDA
28
YNNIZIN´S FLY ON THE WINGS OF LOVE
29
SUCH, SV-98 HONEYSUCLE DAWN
30
SUCH OLD FASHION LEGEND OF THE FALL
31
SUCH OWLS NEST AMAZING ERICA
32
SUCH SADZA Z WIELGOWA
33
SUCH SCHEFFELFÄLTETS ECCENTRIC E-TYPE
34
SUCH YNNIZIN´S DOLCE VITA
35
SUCH NORDCH YNNIZIN´S MAM´ZELLE GINETTE
36
SUCH FROSTA ROSMARIN
37
SUCH NUCH DKCH NORDCH HONEYSUCLE BERTHA
38
SUCH MEGSFLOCKS FRAGIPANI
39
LPI LPII SUCH SARABI
Bir+Bim-1
Bir+Bim-1.jpg
Bir+Bim-2
Bir+Bim-2.jpg
Bir+Bim-3
Bir+Bim-3.jpg
Bir+Bim-4
Bir+Bim-4.jpg
BorasSommaren2002
BorasSommaren2002.jpg
Samkväm-1
Samkväm-1.jpg
Samkväm-2
Samkväm-2.jpg
Samkväm-3
Samkväm-3.jpg
Samkväm-4
Samkväm-4.jpg
 

UTSTÄLLNINGSKATALOG
för PON-UNIONENS inofficiella utställning i Borås 29 juni 2002

HANHUND 4 - 6 MÅN VALPAR

1. SJÖHEMMETS CASTOR EASY LOVER
Reg. S-18086/2002 Född 02-02-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Such Ynnizin´s Dolce Vita
Uppfödare: Annette Eskilsson, Bor
Ägare: Mats Ternblad o Pia Sjöholm, Ripgatan 3, 214 59 Malmö

2. SJÖHEMMETS CEASAR A LITTLE BIT MORE
Reg. S-18082/2002 Född 02-02-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Such Ynnizin´s Dolce Vita
Uppfödare: Annette Eskilsson, Bor
Ägare: Per-Erik Ulfvin, Sora Hunnavik, 331 98 Värnamo

3. YNNIZIN´S MR BIG CALLED BY NATURE
Reg. S-16852/2002 Född 02-01-18
E. Such, Dkch, Sfch, Nordch, Ludworth Snowman at Foxearth
U. Sjöhemmets Amalia Four Seasons
Uppfödare: Kattis Karlberg, Långås
Ägare: Jenny Fors, Göteborgsvägen 113, 311 33 Falkenberg

HANHUND 6 - 9 MÅN

4. BERGER LA MOTTES NOBLY
Reg. S-57962/2001 Född 01-11-04
E. Frch Nouvak Du Clos Baziliciens LOF
U. Such, Nuch, Dkch, Nordch, Sheffelfältets Gifted Grace
Uppfödare: Marianne o Aki Hajanen, Varberg
Ägare: Anna Andersson, Källevägen 8, 507 71 Gånghester

TIKAR 4 - 6 MÅN

5. SJÖHEMMETS CINDERELLA BRIGHT EYES
Reg. S-18083/2002 Född 02-02-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Such Ynnizin´s Dolce Vita
Uppfödare: Annette Eskilsson, Bor
Ägare: Nanna Klingen, Nypongatan 10, 212 31 Malmö

6. SJÖHEMMETS CORNELIA DANCING QUEEN
Reg. S-18085/2002 Född 02-02-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Such Ynnizin´s Dolce Vita
Uppfödare och ägare : Annette Eskilsson, Värmeshult Sjöhemmet, 330 15 Bor

TIKAR 6 - 9 MÅN

6a. FROSTA HEDDA
Reg. S-10884/2002 Född 01-11-27
E. Such, Dkch, Sfch, Nordch, Ludworth Snowman at Foxearth
U. Frosta Heffaklump
Uppfödare: Gunvor Bergström, Kvänum
Ägare: Jenny Fast, Åsastigen 13, 562 40 Taberg

7. FROSTA HELGA
Reg. S-10885/2002 Född 01-11-27
E. Such, Dkch, Sfch, Nordch, Ludworth Snowman at Foxearth
U. Frosta Heffaklump
Uppfödare: Gunvor Bergström, Kvänum
Ägare: Kattis Karlberg, Askhult 336, 311 93 Långås

HANHUND ÖPPEN KLASS

8. CALLISTO
Reg. S-23157/2001 Född 01-03-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Hund´s of Four Rozez
Uppfödare och ägare: Irene Svensson, Klev Gateröd 16, 450 73 Rabbalshede

9. HONEYSUCLE GINGERBREAD
Reg. S-44605/2000 Född 00-06-06
E. Such Sekacz Z Wielgowa
U. Such, Nuch, Dkch, Nordch, Intch, Honeysucle Bertha
Uppfödare: Kristina Purens, Mölnlycke
Ägare: Kersti Olsen, Ola Glomstulens gate 1, N-3732 Skien, Norge

10. KHIWA´S PON ZABORA-ANDRUS
Reg Dkk 06079/2001 Född 01-03-28
E. Dkch, Such, Mieszek Nadwarcianski Gröd
U. Khiwa´s Pon Q-Pani-Zabora
Uppfödare och ägare: Birgit Anita Hansen, Dyrlövsvej 1, Sdr Alslev, DK-4800 Nyköbing F, Danmark

11. YNNIZIN´S LITTLE JOHNNY
Reg. S-25008/2001 Född 01-03-11
E. Dkch, Klbch, Such, Vdhch, Aphch, Intch, Kbhv-2001, Pon-Joy Alban
U. Ynnizin´s Mam´zelle Ginette
Uppfödare: Kattis Karlberg, Långås
Ägare: Cecilia Karlberg, Furuvägen 23 A, 792 52 Mora

HANHUND CHAMPIONKLASS

12. SUCH BERGER LA MOTTES PANTERA
Reg. S-12725/2000 Föd 99-12-19
E. Ugor Van Het Breevenhof LOSH
U. Such, Nuch, Dkch, Nordch, Sheffelfältets Gifted Grace
Uppfödare: Marianne o Aki Haajanen, Varberg
Ägare: Petra Andersson, Granvägen 30, 432 33 Varberg

13. SUCH, DKCH SFCH, NORDCH, LUDWORTH SNOWMAN AT FOXEARTH
Reg. S-54307/96 Född 96-02-06
E. Foxearth Fable
U. Ludworth Easter Hail
Uppfödare: Mrs V Stott, England
Ägare: Kattis Karlberg, Askhult 336, 311 93 Långås

14. SUCH SCHEFFELFÄLTETS ORIGINAL OSCAR
Reg. S51609/99 Född 99-09-10
E. Such Scheffelfältets Genial Gambler
U. Such Flinkbein Jedynka
Uppfödare: Elisabeth Scheffel, Kungsbacka
Ägare: Kristina Thelander, Hjälstad Prästbol, 549 92 Moholm

15. SUCH SCHEFFELFÄLTETS PEACEFUL PANTHER
Reg. S-13987/2000 Född 00-01-04
E. Such, Nuch, Intch, Zyzio Z Armii Zbawienia
U. Such, Nuch, Scheffelfältets Glamorovs Gloria
Uppfödare: Elisabeth Scheffel, Kungsbacka
Ägare: Åsa Kvarnström, Fredriksbergsvägen 143, 541 62 Skövde

16. SUCH, NUCH, NV-99, YNNIZIN´S M´SEUR FRIPOVILLE
Reg. S-49471/98 Född 98-09-17
E. Luxch, Frch, Intch, Euw-96, Such, SV-97, Hector de la Prairie du Chateau
U. Such, Nuch, Ariadne
Uppfödare: Kattis Karlberg, Långås
Ägare: Cecilia Karlberg, Furuvägen 23 A, 792 52 Mora

HANHUND VETERANKLASS

17. SUCH FOXEARTH THUNDER FLASH
Reg. S-33937/96 Född 93-08-23
E. Ludworth Brabin
U. Ludworth Fab-Faberge at Foxearth
Uppfödare: Mrs T. Hayward, England
Ägare: Allan Fält, Änghagen 5, 463 92 Lilla Edet

18. DKCH, SUCH, KLBCH, NUCH, NORDCH, KHIWA´S PON UBOGI
Reg. S-46578/2000 Född 94-06-22
E. Dkch, Kbhv-92, Klbch, Lch, Khiwa´s Pon Mazpa-D
U. Dkch Faramuska Kontrapunkt
Uppfödare: Birgit Anita Hansen, Nyköbing F, Danmark
Ägare: Mette Clemmensen, Norregatan 9, 280 70 Lönsboda

TIKAR ÖPPEN KLASS

19. LP BERGER LA MOTTE´S PEPSINA
Reg. S-12726/2000 Född 99-12-19
E. Ugor van het Breevenhof
U. Such Scheffelfältets Gifted Grace
Uppfödare: Aki och Marianne Haajanen, Varberg
Ägare: Ingela o Pernilla Dahlqvist, Spetsvägen 31, 302 62 Halmstad

20. BRIGHTWHITES MODESTY MOA
Reg. S-55068/2000 Född 00-09-24
E. Dkch, Klbch, Such, Vdhch, Aphch, intch, Kbhv-2001, Pon-Joy Alban
U. Such, SV-98, Honeysucle Dawn
Uppfödare och ägare: Louise Gävert-Asplund, Bolåsvägen 2, Lillgården, 435 39 Mölnycke

21. DIONE
Reg.S-23162/2000 Född 01-03-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Hund´s af Four Rozez
Uppfödare och ägare: Irene Svensson, Klev Gateröd 16, 450 73 Rabbalshede

22. FROSTA AUDREY HEPBURN
Reg. S-57169/2000 Född 00-10-02
E. Simba
U. Such Frosta Basilika
Uppfödare: Gunvor Bergström, Kvänum
Ägare: Jenny Fast, Åsastigen 13, 562 40 Taberg


23. HUND´S AF FLIPPI
Reg. S-27201/99 Född 99-03-17
E. Oxåker´s Ali-L
U. Such Oxåke´s Fela
Uppfödare: Mari-Anne Eliasson-Kristensson, Dingle
Ägare: Inger Ekelin, Kransvägen 114, 507 65 Borås

24. KHIWA´S PON TARNINA-DIWA
Reg. Dkk 03262/2000 Född 00-02-12
E. Dkch, Such, Mieszek Nadwarcianski Gröd
U. Dkch Khiwa´s Pon Tarnina
Uppfödare och ägare: Birgit Anita Hansen, Dyrlövsvej 1 Sdr Alslev, DK-4800 Nyköbing F, Danmark

25. LARISSA
Reg. S-23159/2001 Född 01-03-12
E. Old Fashion Eye of the Storm
U. Hund´s af Four Rozez
Uppfödare och ägare: Irene Svensson, Klev Gateröd 16, 450 73 Rabbalshede

26. SJÖHEMMETS AMANDA MAGIC NINE
Reg. S-20203/2000 Född 00-03-22
E. Such Old Fashion Good as Gold
U. Such Ynnizin´s Dolce Vita
Uppfödare: Annette Eskilsson, Bor
Ägare: Annette och Ida Eskilsson, Värmeshult Sjöhemmet, 330 15 Bor

27. SJÖHEMMETS DRIFTIGA BOTILDA
Reg. S-21989/2001 Född 01-03-18
E. Such Frosta Cayenne
U. Such Blue & White Fanna
Uppfödare och ägare: Annette Eskilsson, Värmeshult Sjöhemmet, 330 15 Bor

28. YNNIZIN´S FLY ON THE WINGS OF LOVE
Reg. S-25002/2001 Född 01-03-11
E. Dkch, Klbch, Such, Vdhch, Aphch, Intch, Kbhv-2001, Pon-Joy Alban
U. Ynnizin´s Mamzelle Ginette
Uppfödare: Kattis Karlberg, Långås
Ägare: Pia Bondesson, Eggvena Österlyckan, 524 91 Herrljunga

TIKAR CHAMPIONKLASS

29. SUCH, SV-98 HONEYSUCLE DAWN
Reg. S-35069/96 Född 96-04-29
E. Such Awizo z Armii Zbawiena
U. Such, Intch, Megflocks Juicy Luicy
Uppfödare: Kristina Purens, Mölnlycke
Ägare: Louise Gävert-Asplund, Pl. 3002 Håga Hallar, 435 39 Mölnlycke

30. SUCH OLD FASHION LEGEND OF THE FALL
Reg. S-17939/99 Född 99-02-03
E. Such Sekacz Wielgowa
U. Such Old Fashion Escapada
Uppfödare: Eva Johnsson, Tobo
Ägare: Anne Fredriksson, Stockvägen 195, 541 62 Skövde


31. SUCH OWLS NEST AMAZING ERICA
Reg. S-15570/2000 Född 00-02-03
E. Tyskch, Vdhch, Ciwat Pon vom Amselgarten
U. Such, SV-99, Sfch, Dkch, Nuch, Nordch, Intch, Honeysucle Enchanting Eve
Uppfödare och ägare Gunnel Vadeby, Ugglebovägen 59, 590 72 Ljungsbro

32. SUCH SADZA Z WIELGOWA
Reg.S-16053/97 Född 96-03-16
E. Sfch Flinkbein Eter
U. Roza
Uppfödare: Janusz Serebecki, Polen
Ägare: Kristina Purens, Kullavägen 15, 435 43 Mölnlycke

33. SUCH SCHEFFELFÄLTETS ECCENTRIC E-TYPE
Reg. S-11059/97 Född 96-11-20
E. Flinkbein Huczek
U. Ludworth Fab-Faberge at Foxearth
Uppfödare: Elisabeth Scheffel, Kungsbacka
Ägare: Allan Fält, Änghagen 5, 463 92 Lilla Edet

34. SUCH YNNIZIN´S DOLCE VITA
Reg. S-12654/98 Född 97-12-17
E. Such, Dkch, Sfch, Nordch, Ludworth Snowman at Foxearth
U. Such, Nuch, Ariadne
Uppfödare: Kattis Karlberg, Långås
Ägare: Annette Eskilsson, Värmeshult Sjöhemmet, 330 15 Bor

35. SUCH NORDCH YNNIZIN´S MAM´ZELLE GINETTE
Reg. S-49472/98 Född 98-09-17
E. Luxch, Frch, Intch, Euw-96, Such, SV-97, Hector de la Prairie du Chateau
U. Such, Nuch Ariadne
Uppfödare: Kattis Karlberg, Långås
Ägare: Merja Björklund, Karlslund 20, 447 91 Vårgårda

TIKAR VETERANKLASS
36. SUCH FROSTA ROSMARIN
Reg. S-18870/95 Född 95-01-26
E. Estherjay Wild Basil
U. Such Megsflocks Fragipani
Uppfödare: Gunvor Bergström, Kvänum
Ägare: Torbjörn Persson, Skälbygatan 165, 724 76 Västerås

37. SUCH NUCH DKCH NORDCH HONEYSUCLE BERTHA
Reg. S-11335/95 Född 94-10-26
E. Such Megsflocks Zimple Simon
U. Such, Intch, Megsflocks Juicy Luicy
Uppfödare och ägare: Kristina Purens, Kullavägen 15, 435 43 Mölnlycke

38. SUCH MEGSFLOCKS FRAGIPANI
Reg. S-51888/90 Född 88-12-05
E. Krakowiak Kawalkada in Megsflocks
U. Stroszka z Mopankow in Megsflocks
Uppfödare: Mr o Mrs Butler, England
Ägare: Pia Bondesson, Eggvena Österlyckan, 524 91 Herrljunga


39. LP 1 LP 2 SUCH SARABI
Reg. S-31014/95 Född 95-04-19
E. Such Awizo z Armii Zbawienia
U. Such Oxåkers Giila
Uppfödare: Tiina Palmu, Färentuna
Ägare: Örjan Nilsson och Attin Näslund, Bägersta Byväg 47, 122 37 Enskede

AVELSKLASS

13. SUCH, DKCH, SFCH, NORDCH, LUDWORTH SNOWMAN AT FOXEARTH
Tävlar med katalognummer 3, 6a, 7, 34.

34. SUCH YNNIZIN´S DOLCE VITA
Tävlar med 4 av dessa hundar med katalognummer 1, 2, 5, 6, 26.

UPPFÖDARKLASS

Kennel Sjöhemmet tävlar med 4 av dessa hundar med katalognummer 1, 2, 5, 6, 26, 27.

Kennel Ynnizin tävlar med 4 av dessa hundar med katalognummer 3, 11, 16, 28, 34, 35.

Resultat från:
Rasträff på Ryda sportfält i Borås 29 juni 2002

Officiellt lydnadsprov samt Inofficiell utställning

Domare utställning: Kitty Sjong, Danmark
Lydnadsdomare: Åke Claesson

Inofficiell utställning
Domare: Kitty Sjong
Antal PON: 39 st
BIR + BIS
Brightwhites Modesty Moa
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
BIM
Such Dkuch Finuch Norduch Ludworth Snowman At Foxearth
Kattis Karlberg, Långås
Bästa Veteran
Such Foxearth Thunder Flash
Allan Fält, Lilla Edet
Bästa veteran i motsatt kön
Such Frosta Rosmarin
Torbjörn Persson, Västerås
Bästa Valp
Frosta Helga
Kattis Karlberg, Långås
Bästa valp i motsatt kön
Sjöhemmets Castor Easy Lover
Mats Ternblad & Pia Sjöholm, Malmö
Bästa Avelsgrupp
Such Ynnizin´s Dolce-Vita
Annette Eskilsson, Bor
Bästa Uppfödargrupp
Kennel Ynnizin
Kattis Karlberg, Långås

Officiellt Lydnadsprov

Domare:
Åke Claesson
KLASS I

155 poäng: Such Dkuch Finuch Norduch Ludworth Snowman At Foxearth
Förare: Kattis Karlberg, Långås

152 poäng: Scheffelfältets Peaceful Panther
Förare: Åsa Kvarnström, Skövde

127 poäng: Sjöhemmets Amanda Magic Nine
Förare: Ida & Annette Eskilsson, Bor

95 poäng: Such Scheffelfältets Eccentric E-Type
Förare: Allan Fält, Lilla Edet

KLASS II
1:a pris& vinnare av Mauis VP 173.5 poäng: LPI Berger La Motte´s Pepsina
Förare: Ingela Dahlqvist, Halmstad

KLASS III
239,5 poäng: LPI LPII Scheffelfältets Fantastic Fairfax
Förare: Åsa Kvarnström,Skövde




English Startpage Svensk Startsida