PON-UNIONENS RASTRÄFF BORÅS 29 JUNI 2008

Domare: Tomasz Borkowski
Foto: Attin Näslund / Örjan Nilsson

rastraff@ponunionen.se

001A-BIM+BIR-PON-Unionen29juni2008
BIR & BIM
001B-BIM+BIR-Valpar-PON-Unionen29juni2008
BIR & BIM Valpar
001C-BIM+BIR-Veteraner-PON-Unionen29juni2008
BIR & BIM Veteraner
001CA-BestTuristklass-PON-Unionen29juni2008
Vinnare av Turistklass
Hundarna är ordnade efter Katalognummer, deras placering på utställningen kan läsas på respektive hunds sida + längst ned.
Valpklass Hanar
01-CedarinaBlueberryPie
Cedarina Blueberry Pie
02-MoonlakesLansonBlackLableBimValp
Moonlake´s Lanson Black Label
Valpklass Tikar
03-CedarinaBarbequeSauce
Cedarina Barbeque Sauce
04-CedarinaBrownSugar
Cedarina Brown Sugar
05-MoonlakesAmourDeDeuts
Moonlake´s Amour De Deuts
06-MoonlakesDomPerignonBirValp
Moonlake´s Dom Perignon
07-MoonlakesLouisRoedererCristal
Moonlake´s Louis Roederer Cristal
Turistklass hanar och tikar
08-OwlsNestBeautifulBonzo
Owls Nest Beautiful Bonzo
09-PremieraKontekst
Premiera Kontekst
10-ScheffelfaltetsWindaDenVilda
Scheffelfältets Winda Den Vilda
11-YnnizinsFlyOnTheWingsOfLove
Ynnizin´s Fly On The Wings Of Love
12-YnnizinsMrBigCalledByNature
Ynnizin´s Mr Big Called By Nature
Juniorklass hanar
14-DomicissBjornBorg
Dommiciss Björn Borg
15-DommicissCalvinKlein
Dommiciss Calvin Klein
16-DommicissHugoBoss
Dommiciss Hugo Boss
17-MarqueeMop-Top
Marquee Mop-Top
18-MarqueeMumbo-Jumbo
Marquee Mumbo-Jumbo
19-AsstorpsBreeze
Ässtorps Breeze

Unghundsklass hanar
20-SjohemmetsDansante_Isidor
Sjöhemmets Dansante Isidor

21-YnnizinsTenthJohnDeere
Ynnizin´s Tenth John Deere
22A-AsstorpsAmadeus
Ässtorps Amadeus
Öppen Klass Hanar
22B-BrightwhitesHappy-Go-Lucky
Brightwhite´s Happy-Go-Lucky
23-HymneHugo_Z_ RajuZimy
Hymne Hugo Z Raju Zimy
24-ScheffelfaltetsWojtekDenTuffe
Scheffelfältets Wojtek Den Tuffe
25-YnnizinsSeventhLapisLazuli
Ynnizin´s Seventh Lapis Lazuli
Championklass Hanar
26-Alasz_Z_GanguDlugich
Alasz Z Gangu Dlugich
27-BrightwhitesHagrid
Brightwhite´s Hagrid
28-BrightwhitesHighlanderHope
Brightwhite´s Highlander Hope
29-ManekHoneysucleRivendall
Manek Honeysucle Rivendal
30-MarqueeJigalorum
Marquee Jigalorum
31-PewniakKontekst
Pewniak Kontekst
32-SjohemmetsEfterlangtadeGilbert
Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert
33-SjohemmetsEldigeFilip
Sjöhemmets Eldige Filip
Veteranklass hanar
34-ScheffelfaltetsOriginalOscar
Scheffelfältets Original Oscar

Juniorklass tikar
35-AmberginisIceQueen
Ambergini´s Ice Queen

36-AmberginisGrace
Ambergini´s Grace
37-BorgakersPongPong
Borgåkers Pong Pong
38-BrightwhitesHappyFuture
Brightwhite´s Happy Future
39-BrightwhitesHappySoHappy
Brightwhite´s Happy So Happy
40-BrightwhitesHotN_Happy
Brightwhite´s Hot N´Happy
41-DommicissNanni
Dommiciss Nanni
42-MoonlakesMilliVanilli
Moonlake´s Milli Vanilli
43-NaturaBrightwhitesRivendall
Natura Brightwhites Rivendall
44-YnnizinsHelgasLilyOfTheValley
Ynnizin´s Helgas Lily Of The Valley
Unghundsklass tikar
45-SjohemmetsBriljantaIsa
Sjöhemmets Briljanta Isa
46-SjohemmetsJessicaEverlastingLove
Sjöhemmets Jessica Everlasting Love
47-YnnizinsTenthCase_IhMaxxum
Ynnizin´s Tenth Case Ih Maxxum
Öppenklass tikar
49-BrightwhitesHymnToAlasz
Brightwhite´s Hymn To Alasz
50-DommicissGrzecznaBianca
Dommiciss Grzeczna Bianca
51-LovelyckansLadyArwenUndomiel
Lovelyckans Lady Arwen Undómiel
52-MarqueeItsy-Pitsy
Marquee Itsy-Pitsy
53-VivaAferaRivendall
Viva Afera Rivendall
Championklass tikar
48-ChampKlass-BrightwhitesHapenny
Brightwhite´s Ha´penny
54-BratsiostraPonOlga
Bratsiostra Pon Olga
55-FrostaHelga
Frosta Helga
56-LasaPomponka_Z_Wielgowa
Lasa Pomponka Z Wielgowa
57-MarqueeGoody-Goody
Marquee Goody-Goody
58-MarqueeJigamaree
Marquee Jigamaree
59-MoonlakesCarinsOccra
Moonlake´s Carin´s Occra
60-SjohemmetsBegavadeHedvig
Sjöhemmets Begåvade Hedvig
61-SjohemmetsDrommandeGerda
Sjöhemmets Drömmande Gerda
Veteranklass tikar
62-HeidelindsTruthIsOutThere
Heidelind´s Truth Is Out There
63-HoneysucleDawn
Honeysucle Dawn
Avelsklass hanar
65-Avelsklass-AlaszZGanguDlugich
Alasz Z Gangu Dlugich
Uppfödarklass
66-Uppfodarklass-1-KennelBrightwhites
Kennel Brightwhite´s
67-Uppfodarklass-2-KennelMarquee
Kennel Marquee
68-Uppfodarklass-3-KennelDommiciss
Kennel Dommiciss
Parklass
69-Parklass-IMG_0802
Parklass
70-Parklass-1-MarqueeMumbo-Jumbo+MarqueeItsy-Pitsy
Vinnare Parklass
Barn med Hund
71-BarnMedHund-IMG_0799
Barn med hund
72-BarnMedHund-1-Patricia+Case
Vinnare Barn med Hund
73-Prisbord-CIMG6629
Lotterivinster
74-JapaneseVisitors
Japanska besökare
Rasträff 28 juni 2008
CIMG6389
Borås Camping

CIMG6390
Borås Camping
CIMG6391
Borås Camping
CIMG6392
Borås Camping
CIMG6397
Borås Camping
CIMG6399
Borås Camping
CIMG6411
Borås Camping
CIMG6413
Borås Camping
CIMG6418
Borås Camping
   

RESULTAT
PON-Unionens Inofficiella Utställning 29 juni 2008 i Borås

Domare: Tomasz Borkowski
Antal PON: 63 st
BIR
Intuch Plch Such Alasz Z Gangu Dlugich
Malgorzata Wiatroszak, Polen
BIM
Brightwhite´s Ha´penny
Kristina Purens, Pixbo
BIR VALP
Moonlake´s Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIM VALP
Moonlake´s Lanson Black Label
Ann-Marie & Pernilla Ohlsson, Gävle
BIR TURIST
Premiera Kontekst
Sally Sehlin, Kvänum
BIR VETERAN
Such Honeysucle Dawn
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
BIM VETERAN
Such Nuch Scheffelfältets Orginal Oscar
Kristina Thelander, Moholm
BÄSTA UPPFÖDARE
Kennel Brightwhite´s
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
BÄSTA AVELSKLASS
Intuch Plch Such Alasz Z Gangu Dlugich
Malgorzata Wiatroszak, Polen
BÄSTA BARN MED HUND
Patricia 10 år med Case
BÄSTA PAR
Marquee Mumbo-Jumbo
Maija Kärki, Finland
Marquee Itsy-Pitsy
Nadja Nikko, Finland

Main Menu Svensk Meny
webmaster@ponunionen.se