Maui vinkar till er alla!

Polski Owczarek Nizinny (PON)
RESULTAT 2008

Utställningsresultat: SGVK 22 nov Gnesta
21 dec 2008

Domare: Per Svarstad
Antal PON: 1
BIS Gnesta
Cert, BIR och Best In Show
JWW-08 Natura Brightwhite's Rivendall (Stella)
Louise Gävert-Asplund

Utställningsresultat: HUND 2008 7 dec Älvsjömässan, Stockholm
7 dec 2008

Domare: Lena Danker, Finland
Antal PON: 7
BIR + DomarenDomaren & Mimmi
BIR + BIR-Veteran
FINUCH INTUCH LPI LPII NORDUCH SV-05 SV-07 OwlsNest Amazing Cindy, "Mimmi"
Eva Johansson, Bandhagen

Utställningsresultat: International dogshow in Rouen (F), 06.12.2008 Spéciale CBEI / NCF
7 dec 2008

CACS-CACIB-BOB & BOB Spéciale CBEI/NCF / French Champion
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman
R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova, Holland
Res.CACS-Res.CACIB
BARTEK du clos de l'Igloo
N. Pieroux, France
CACIB - Best female
I DAJ BUZIA z Gangu Dlugich
C. Lochner, France
CACS - Res CACIB
JEWEL JASMINE ZOFIA z Raju Zimy
M. de Winter, Holland
Res.CACS
JAGUSIA CLARA z Gangu Dlugich
M. Gonfond, France


Finnish Championship competition for SAR-dog teams (Search-and-rescue) September 26-28, 2008
4 dec 2008

Competition lasted from friday evening until sunday evening and included night orienteering, first-aid tasks, area search, rubble search, tracking, searching objects, obedience trial, dexterity trial; and lived in a tent outside.
SAR-dog Finnish Championship
Gold medal team: HEPeKo Karvakopla (Helsinki)
Team leader: Markku Suominen
Majka Borgstöm & Miklos (PON)
Sam Widlund & Papu (perro de agua español)
Heli Herna & Toto (lagotto romagnolo)
Majka and Miklos Golden PON Miklos
Greetings from Majka & the golden PON :-D

Utställningsresultat: Amsterdam Winnershow 30 nov
2 dec 2008
Domare: Diane Mottram (UK)
Antal: 29
BIR till högerBIR till höger
CAC, CACIB, BOB, AMSTERDAM WINNER 2008
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman
R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova, Holland
CAC,CACIB, AMSTERDAM WINNER 2008
CH. Grian Rozalja Melasa z Raju Zimy
A.H. de Winter, Holland
JCAC, Amsterdam JuniorWinner 2008
Polski Zabawka Pluszowa Aybo
P. Breugem, Holland
JCAC, Amsterdam JuniorWinner 2008
Codawna Gratka Dla Nasz de Lápha Dabydos
K. Jasica, Belgium
Utställningsresultat: Nordisk Vinnare 2008 Herning Danmark 9 nov
13 nov 2008
Domare Peter Machetanz Tyskland
Antal: 8
BIR + BIMBIR till vänster
Cert, CACIB, BIR, Nordisk Vinnare 08
Multichampion Bratsiostra Pon Furman
R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova, Holland
Cert, CACIB, BIM, Nordisk Vinnare 08, Dansk Champion
SUCh FINUCh LTCh LVCh LTW-08 LVW-08 Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Hokkanen Heimo & Salokangas Raili, Finland
Moonlakes Dom Perignon
Nordisk Juniorvinnare 08
Moonlake´s Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
Reserv-Cacib
Ynnizin's Tenth Case IH Maxxum
Jenny Davidsson, Långås
Utställningsresultat: Internationell Växjö 1 nov
4 nov 2008
Domare: Elzbieta Chwalibog, Polen
Antal PON: 5 vuxna + 5 Valpar
BIR till högerBIR till höger
BIR, Cert, Cacib
Hymne Hugo z Raju Zimy
Helen Frid, Bor
BIM, Cert, Cacib
Borgåkers Pong Pong
Helen Frid & Merja Björklund
Reserv-Cacib
Sjöhemmets Celebre Irek
Anna-Karin Sjöström, Halmstad
Reserv-Cacib
Ynnizin's Tenth Case IH Maxxum
Jenny Davidsson, Långås
BIR valp
BIR Valp
Sjöhemmets Kittysaga Count On Me
Annette Eskilsson, Bor
BIM Valp
Cedarina Broiled Shrimp
Hanna Franzén, Vassmolösa
Utställningsresultat: Hörby Svensköp SGVK 4 okt
8 okt 2008
Domare: Gunilla Skallman
Antal PON: 4
BIR+BIMBIR till vänster
BIR + Cert + SUCH(=Svensk Utställnings Champion)
Sjöhemmets Briljanta Isa
Annette Eskilsson, Bor
BIM + Cert + SUCH(=Svensk Utställnings Champion)
Sjöhemmets Dansante Isidor
Lisen Heddelin, Örkelljunga
BIR valp
BIR-Valp + BIS-3 Valp
Sjöhemmets Kittisaga Count On Me
Annette Eskilsson, Bor
Utställningsresultat: Kongsvinger, Norge 4 okt
7 okt 2008
Domare: Karl-Erik Johansson
Antal PON: 3
BIR Kongsvinger Norge BIR till vänster & "Hebbe-Lille" till höger
BIR + Cert + Cacib + NUCH(Norsk Utställnings Champion)
SUCH Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg, Göteborg
Reserv-Cacib
Nuch Ynnizin´s Seventh Lapis Lazuli
Liv Oskarsson, Norge
Utställningsresultat: Rimbo 28 sept SGVK
28 sept 2008
Domare: Jean Jaques Dupas, Frankrike
Antal PON: 6 (varav 4 valpar)
BIR + BIMBIR till höger
BIR + Cert
Moonlake's Buddah Punch
Anna Jehrlander, Älta
BIM + Cert
Ambergini's Ice Queen
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIR + BIS-5 Valp
BIR + BIS-5 Valp
Moonlake's Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIM-Valp
BIM Valp
Moonlake's Bollinger
Catharina Sandin, Saltsjöbaden
Utställningsresultat: Sofiero 14 sept
14 sept 2008
Domare Nina Karlsdotter
Antal PON: 7 (inga valpar)
BIR och BIMBIR till vänster
BIR & Cacib
NUCH SUCH SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Pruens, Pixbo
BIM & Cacib
SUCH Brightwhite's Ha'penny
Kristina Purens, Pixbo
Ässtorps Amadeus
Cert & Cacib-r + Svensk Champion
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg, Göteborg
Lovelyckans Lady Arwen Undómiel
Cert & Cacib-r Svensk Champion
Lovelyckans Lady Arwen Undómiel
Pia Bondesson
Utställningsresultat: Böda Sand 7 sept
14 sept 2008
Domare: Brit Schöne-Brodwall, Norge
Antal PON: 3 (varav 1 valp)
Ässtorps Ally Mc Beal
BIR + Cert + Svensk UtställningsChampion
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf
BIR-valp
Cedarina Broiled Shrimp
Hanna Franzén, Kalmar
Utställningsresultat: Sandviken/Högbo 6 sept
6 sept 2008
Domare: Lena Danker, Finland
Antal PON: 2, varav en valp
Inget BIR
BIR valp
BIR Valp

Moonlake's Lanson Black Label
Ann-Marie & Pernilla Ohlsson, Gävle
Utställningsresultat: Visby 30-31 aug
31 aug 2008
Lördag: Nationell 30 aug
Domare: Hans Erik Pedersen, Danmark
Antal vuxna: 1 Antal valpar: 1
BIR + Cert
Ynnizin's Helgas Cactus
Susanne Baarman, Visby
BIR valp
Moonlake´s Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje

Söndag: Internationell 31 aug
Domare: Benny Blid Sverige
antal vuxna: 1 antal valpar: 1
BIR + Cert + Cacib
Ynnizin's Helgas Cactus
Susanne Baarman, Visby
BIR valp
Moonlake´s Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
Utställningsresultat: Tvååker 11 juli
24 aug 2008
Antal PON: 2
Domare Nils Molin
BIR + Cert
Sjöhemmets Celebre Irek
Anna-Karin Sjöström
Utställningsresultat: Norrköpings Nationella 17 aug
18 aug 2008
Domare: John Wauben, Nederländerna
Antal PON: 4
BIR till vänsterBIR till vänster
BIR + Cert
Ambergini´s Ice Queen
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIM + Cert
Sjöhemmets Jerker Born To Be Wild
Ewa Tjernberg, Bromma
BIR Valp
Bästa valp
Moonlake´s Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
Utställningsresultat: Vejen Danmark Internationell 17 aug
18 aug 2008
Domare: Piotr Krol
Antal PON: 3
BIR till vänsterBIR till vänster
BIR CERT CACIB
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg
BIM CERT CACIB
Maryana Gasdzina
E Wiechowski, Tyskland
Utställningsresultat: Nyköpings Internationella 16 aug
18 aug 2008
Domare: Gunnel Holm, Finland
Antal PON: 5
BIR + Cert + Cacib
Ambergini´s Ice Queen
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIM + Cert + Cacib
Sjöhemmets Jerker Born To Be Wild
Ewa Tjernberg, Bromma
Bästa valp
Moonlake´s Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
Utställningsresultat: Askersund 10 aug
18 aug 2008
Domare Paul Lawless, Irland
Antal PON: 4
BIR
Nuch Such Scheffelfältets Original Oscar
Kristina Thelander, Moholm
BIM + Cert
Ynnizin´s Helgas Lily Of The Valley
Anne Fredriksson, Skövde
Utställningsresultat: Ronneby 9 aug
18 aug 2008

Domare: Marja Talvitie
Antal PON: 4
BIR
BIR + Cert
Ynnizin's Helgas Cactus
Susanne Baarman, Visby
Sjöhemmets Briljanta Isa blev BIM
BIM + Cert
Sjöhemmets Briljanta Isa
Annette Eskilsson, Bor

Mh- beskrivning Varbergs BK 9 aug
18 aug 2008

MH-beskrivn
Ynnizin´s Tenth John Deere och syster Ynnizin´s Tenth Case IH Maxxum.
Ynnizin´s Helgas Lilly Of The Valley har nu känd mentalstatus och är godkänd på skotten.

Utställningsresultat: Tvååker 12 juli Nationell
18 aug 2008

Domare: Paolo Dondini
Antal PON: 2
BIR
BIR + Cert
Ynnizin's Tenth Case IH Maxxum
Jenny Davidsson, Långås

Utställningsresultat: Askersund Internationell 10 aug
11 aug 2008

Domare: Paul Lawless, Irland
Antal PON: 4
BIR
Nuch Such Scheffelfältets Original Oscar
Kristina Thelander, Moholm
BIM + Cert
Ynnizin´s Helgas Lily Of The Valley
Anne Fredriksson, Skövde

Utställningsresultat: Ransäter 27 juli
1 aug 2008

Domare: Gunilla Skallman
Antal PON: 2
Ässtorps Breeze
BIR Cert

Ässtorps Breeze
Anita Frykholm, Filipstad
Cacib
Brightwhites Highlander Hope
Anita Frykholm, Filipstad

Utställningsresultat: ALFTA nationell, 12 juli
14 juli 2008

Domare: Kari Engh, Norge
Antal PON: 1
BIR Alfta juli 2008
BIR
SUCH NUCH Brightwhite´s Hush-Hush
Lise-Lotte Åkerman, Svärdsjö

Utställningsresultat: Världsutställningen i Stockholm 2008 (WDS2008) 4 juli
5 juli 2008

Domare: Ove Germundsson
Antal PON: 61
Best Of Breed WDS 2008
BOB + Cacib + World Winner 2008 (WW-08)
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman
R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
Best Female + Cacib
Best Female + Cacib + World Winner 2008 (WW-08)
Intuch LTCh PLCh Md ROCh Wyjatkowa Wizja Moscic
Witold Zulewski, Poland
Best Junior Of Breed
Best Junior Of Breed + Reserve CAC(=Reserv Cert) + Junior World Winner 2008 (JWW-08)
Natura Brightwhites Rivendall
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
Reserve CAC
Best Male Junior + Reserve CAC + Junior World Winner 2008 (JWW-08)
Talizman Flinkbein Kontekst
Tuohilampi Taija, Lepsämä
Best Veteran Of Breed
Best Veteran Of Breed + Veteran World Winner 2008 (VWW-08)
Eech Finuch Such SV-02 JW-00 Pmw-01 Finw-01, 02 EUW-02 Intuch Flinkbein Puchar-Pies
Taija Tuohilampi, Lepsämä, Finland
Best Female Veteran
Best Female Veteran + Veteran World Winner 2008 (VWW-08)
Int&fin&n&est&ltu ch Heidelind's Truth Is Out There
Toivonen Marika, Finland
CAC + Reserve Cacib
Cert(CAC) + Reserve Cacib + Swedish Champion(=SUCH)
PLCH Viva Afera Rivendall
Malgorzata Wiatrosak, Polen
Cert Male
Cert (CAC)
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg
Reserve Cacib
Reserve Cacib
NUCH SUCH SV-06 Manek Rivendal

Kristina Purens, Pixbo
Best Breeder
Best Breeder
Kennel Flinkbein
Taija Tuohilampi, Lepsämä, Finland
Best Brace
Best Brace + Placed 4th in the Friday final
MultiChamp Flinbein Wolec + MultiChamp Flinkbein Swietny
Owner: Taija Tuohilampi, Lepsämä, Finland

Results & Pictures of all are here

Utställningsresultat: CAC Breed Club Show Circuit Almare-Stäket 2 juli
3 juli 2008

Domare: Louise Gävert-Asplund
Antal PON: 27
BIR + Bästa tikBIR till vänster
BIR + BIS-5
NUCH SUCH SV-06 Manek Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
Bästa Tik & Cert
JEUW-07 HRJCH PLJCH Izba Z Gangu Dlugich
Beata Klawinska, Polen
Best Junior BIS-2
Bästa Junior + Cert + BIS-2 Junior
Marquee Mop-Top
Leila Kemppainen, Finland
Reserv Cert
Reserv Cert
PLCH Viva Afera Rivendall
Malgorzata Wiatrosak, Polen
BIR Veteran
BIR Veteran + BIS-4 Veteran
Int&fin&n&est&ltu ch Heidelind's Truth Is Out There
Toivonen Marika, Finland
Bästa Uppfödarklass
Bästa Uppfödargrupp + BIS-3 Uppfödargrupp
Kennel Marquee
Marika Toivonen, Finland

HÄR FINNS BILDER, RESULTAT & KRITIKER på alla deltagarna!

Utställningsresultat: PON-Unionen Inofficiell Borås 29 juni
3 juli 2008

Domare: Tomasz Borkowski, Polen
Antal PON: 62
BIM + BIRBIR till höger
BIR
INTUCH PLCH SUCH Alasz z Gangu Dlugich
Malgorzata Wiatrosak, Polen
BIM
SUCH Brightwhite's Ha'penny
Kristina Purens, Pixbo
BIM + BIR VeteranBIR Veteran till Höger
BIR Veteran
SUCH SV-98 Honeysucle Dawn
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
BIM Veteran
SUCH NUCH Scheffelfältets Orginal Oscar
Kristina Thelander, Moholm
BIM + BIR ValparBIR Valp till Höger
BIR Valp
Moonlake's Dom Perignon
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIM Valp
Moonlake's Lanson Black Label
Ann-Marie & Pernilla Ohlsson, Gävle
Bästa Uppfödarklass
Bästa Uppfödarklass
Kennel Brightwhite's
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
Bästa Avelsklass
Bästa Avelsklass
INTUCH PLCH SUCH Alasz z Gangu Dlugich
Malgorzata Wiatrosak, Polen
Bäst i Turistklass
Bästa i Turistklass
Premiera Kontekst
Sally Sehlin, Kvänum

Bilder på alla deltagarna finns här!

Utställningsresultat: Nationell Borås 28 juni
3 juli 2008

Domare: Natalja Nekrosiene, Litauen
Antal PON: 26
BIM + BIRBIR till höger
BIR + Cert + Championat
Brightwhite's Ha'penny
Kristina Purens, Pixbo
BIM + Cert
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg, Fjärås
Bästa Veteran
BIR Veteran
Int&fin&n&est&ltu ch Heidelind's Truth Is Out There
Toivonen Marika, Finland
Bästa Uppfödarklass
Bästa Uppfödargrupp
Kennel Marquee
Marika Toivonen, Finland

Utställningsresultat: Belgian Winnershow Brussel (B), 21-06-2008
3 juli 2008

Judge: E. Haapaniemi (FIN)
Males
CAC/CACIB/BOB/Belgian Winner 2008
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman
R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
res. CAC/res. CACIB
Elegant van het Goralenhof
K.J. Meijering-v/d Veen
Belgian Junior Winner 2008
Ponadto Chaber
P. Hillenweck
Females
CAC/CACIB/Belgian Winner 2008
Owacja Kontest
I. Brucker
res. CAC/res. CACIB
Grian Rozalja Melasa z Raju Zimy
A. de Winter
Belgian Junior Winner 2008
Gardenia van het Goralenhof
H.G. Koster

Utställningsresultat: Midnattsolsutställningen, Gällivare 20 juni
24 juni 2008

Antal PON: 1
Domare: Marius Iliev
Nova
BIR Cert Cacib Svensk & Norsk champion
Brightwhite´s Hush-Hush
Lise-Lotte Åkerman, Svärdsjö

Utställningsresultat: Norge 21-22 juni
23 juni 2008
Lørdag 21/6-07
Norsk Welsh Corgi klubb, Brårud, Nes, Norge
Dommer: Leif Herman Wilberg, Norge
Brightwhite's Happy Hour
1JK,1JKK,CK,1BTH,Cert, BIR

Brightwhite's Happy Hour
Thomas Höiby Verket, Norge
Søndag 22/6-07
Nes Hundeklubb, Brårud, Nes, Norge
Dommer, Shoona Prebble, New Zealand
1JK,1JKK,CK,1BTH,Cert, BIR
Brightwhite's Happy Hour
Thomas Höiby Verket, Norge
Utställningsresultat: Avesta 15 juni
16 juni 2008

Domare: Diane Anderson
Antal PON: 1
BIR
BIR +Cert +Cacib + Championat
Brightwhite's Highlander Hope
Anita Frykholm, Filipstad

Utställningsresultat: Vänersborg Skk Int den 7 juni
14 juli 2008

Domare: Dan Ericsson
Antal PON: 4
BIR, CACIB, Cert
Brightwhite's Hymn to Alasz
Ulla Melin, Alingsås
Reserv Cacib
SUCH NUCH NordV-06 Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg, Vallda
Inget BIM

Anlagstest Viltspår 3 juni
13 juni 2008

Anlagsprov för viltspår med godkänt resultat
Ynnizin's Tenth Case Ih Maxxum
Jenny Davidsson, Långås

Utställningsresultat: Joe Kat show, Arnhem (NL) 25-05-2008
Special Show for all Sheperds and Herdingdogs
13 juni 2008

Domare: J. de Gids (NL)
Antal PON: 7
BIR + BIM
Males:
CAC, BOB, BIS-2
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman
R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
res. CAC
Elegant van het Goralenhof
K.J. Meijering-v/d Veen
Females:
CAC, BOS
Utah de Kaillhanes
S. Zeestraten
res. CAC
Druszka Ko-Ab from Bogy's Home
P. & H. Boer

Utställningsresultat: Himmelstalund, Norrköping 1 juni
2 juni 2008

Domare: Åke Cronander
Antal PON: 2
BIR + Cert
Ambergini´s Ice Queen
Carola Lindekrans, Norrtälje

Utställningsresultat: Österbybruk 24 maj
2 juni 2008

Domare: Margareta Sundquist
Antal PON: 1
BIR + Cert
Ambergini´s Ice Queen
Carola Lindekrans, Norrtälje

Utställningsresultat: Hässleholm SKK den 18 maj
6 juni 2008

Domare: P Poduschka-Aigner, Österrike
Antal PON: 3
BIR
BIR + Cert
Brightwhite's Hymn to Alasz
Ulla Melin, Alingsås
BIM + Cert
Sjöhemmets Dansante Isidor
Lisen Heddelin, Örkelljunga

Utställningsresultat: Viitasaari, Finland 4 maj
18 maj 2008

Domare: Johan Jusslin
Antal PON: ?
BIR
BOB & BIG-2
Int & Fin & S & Est & Rus Ch, JW-04, SW-08 Flinkbein Zupelny Sukces
Christina Drake & Taija Tuohilampi, Finland
BOS & CAC
Flinkbein Ekstra Wesoly
Jaana & Vesa-Heikki Kähärä, Finland

Utställningsresultat: Larv 11 maj
12 maj 2008

Domare Miroslav Redlicki, Polen
Antal PON: 10
BIR och BIMBIR till vänster
BIR & Cert & Champion
Ambergini's No One Like You
Merja Björklund
BIM & Cert
Lovelyckans Lady Arwen Undómiel
Pia Bondesson
Bästa Valp
Brightwhite's Hot N'Happy
Moni & Benke Sjödin

Utställningsresultat: SGVK Kolbäck 4 maj
4 maj 2008

Domare: Margareta Sundqvist
Antal PON: 5
BIR + Cert
Ambergini´s Ice Queen
Carola Lindekrans, Norrtälje
BIR-Valp & BIS-4-Valp
Moonlake's Louis Roederer Cristal
Moni & Benke Sjödin, Rånäs

Utställningsresultat: 27/04 Genk, (Belgium)
30 april 2008

Judge: T. Leen (B)
Antal: 4
BIR
Males:
Multi CH. Bratsiostra PON Furman, CAC/BOB/ 3e Group 1 (Judge. M. Vermeire (B))
breeder/owner: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova

Eros z Gwiazda Sirius, res. CAC
Breeder/owner: M. Wauters

Females:
Bratsiostra Pon Lukrecia, Best junior
breeder/owner: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova

Gaudencja z Gwiazda Sirius, CAC
Breeder/owner: M. Wauters

Utställningsresultat: Jyväskylä International Show Finland April 19
2 april 2008

Judge: Lotta Bergström, Sweden
Antal PON: 16
BIR och Group Judge
BIG-1, BOB & CACIB (Group 1 judge: Paul Flawless, Ireland)
Int & Fin & S & Est & Rus Ch, JW-04, SW-08 Flinkbein Zupelny Sukces
Christina Drake & Taija Tuohilampi, Finland
BOS, CACIB & Int Ch
SUCh FINUCh LTCh LVCh LTW-08 LVW-08 Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Hokkanen Heimo & Salokangas Raili
Res-CACIB
LvW-06, Fin Ch, Est Ch, Lv Ch Ruta ze Spiewogry
Borgström Majka & Myllymäki Katja
BOB Veteran
Int&fin&n&est&ltu ch Heidelind's Truth Is Out There
Toivonen Marika
BOB Junior & res-CACIB
Talizman Flinkbein Kontekst
Tuohilampi Taija, Lepsämä

Utställningsresultat: Västerås 20 april
20 april 2008
Domare: Eva Eriksson
Antal: 3 hanar
BIR Brightwhites Highlander Hope
BIR + Cert
Brightwhite's Highlander Hope
Anita Frykholm, Filipstad
Ässtorps Breeze
Juniorklass:1 JuniorKonkurrens:1 HP
Ässtorps Breeze
Anita Frykholm, Filipstad
Dommiciss Calvin Klein
Juniorklass:1 JuniorKonkurrens:2 HP
Dommiciss Calvin Klein
Kerstin Edvall, Mora
Utställningsresultat: International dogshow 06-04-2008 in Colmar (F)
11 april 2008

Judge: Mme H. Assenmacher-Feyel (D)
Antal:12
BIR
Males:
Multi CH. Bratsiostra PON Furman - CACS, CACIB, Best of Breed, 5 in groep 1 (judge: M.Kerihuel (F))
Breeder & owner: R van den Berg & Dr. K.van den Berg-Atashova
Apollo de Kaillhanes - RCACS, RCACIB
Breeder: M.Hillenweck, owner: M. Choulet
Females:
Ch. Owacja Kontekst - CACS, CACIB
Breeder: G.Robak, owner: Brucker
Ulotna Blusalka - RCACS, RCACIB
Breeder: E.Dobrzynska, owner: R.Bruzinskaite

Utställningsresultat: Finnish Tampere International Dog Show 16 mars
2 april 2008

BIR och BIM
BOB & CACIB
Int & Fin & S & Est & Rus Ch, JW-04, SW-08 Flinkbein Zupelny Sukces
Christina Drake & Taija Tuohilampi, Finland
BOS, CAC, CACIB
Sukan Q-tar
Mirva Kanko-Ingman, Finland
Males CAC:Talizman Flinkbein Kontekst, owner: Taija Tuohilampi, Finland
Females res-CAC: Flinkbein Ekstra Wesoly, owners: Jaana & Vesa-Heikki Kähärä, Finland

Utställningsresultat: Tvååker 30 mars
30 mars 2008

Domare: Kristina Purens
Antal PON: 18 st (varav 2 valp)
BIR och BIMBIR till vänster
BIR+BIS-3
DKUCH SUCH Brightwhite´s Hagrid
Chatrin Sjöö-Ullerfeldt, Askim
BIM
SUCH NUCH FINUCH INTUCH SV-06 Ynnizin's Seventh Onyx
Gunnel Vadeby, Ljungsbro
CERT
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg, Fjärås
CERT
Natura Brightwhites Rivendall
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
BIR + BIS-1 valp
BIR + BIS-1 Valp
Brightwhite´s Happy Future
Louise Gävert-Asplund

Utställningsresultat: Internationell "Lilla Stockholm" Älvsjömässan 23 mars
23 mars 2008

Domare: Peter Harsanyi, Ungern
Antal PON: 6 st (varav 1 valp)
MoonLakes Buddah Punch
BIR+CERT
Moonlake's Buddah Punch
Anna Jehrlander, Älta
BIM
BIM + CACIB
SUCH NUCH FINCH INTUCH SV-06 Ynnizin's Seventh Onyx
Gunnel Vadeby, Ljungsbro
BIR valp
BIR Valp
Brightwhite's Hot N' Happy
Moni & Bengt Sjödin, Rånäs

Utställningsresultat: Internationell utställning i Lettland 16.3 – Lettisk Vinnare 2008
20 mars 2008

Domare: RITA KADIĶE-SKADIŅA , Lettland
BIR och BIMBIR till vänster
BIR+CACIB+CERT+LVW-08 + LV CH + BALT Champion
EST & FIN & SUCH Lovelyckan's Lady Alatariel Oflorien
Raili Salokangas & Heimo Hokkanen, Finland
BIM CACIB CERT LV CH LVW-08
MultiChamp Flinbein Wolec
Tiina Heino & Taija Tuohilampi, Finland
Reserv-CACIB
MultiChamp Flinkbein Swietny
Perttula Minna, Finland
CERT+Reserv-CACIB+LV Champion
MultiChamp Marquee Jigalorum
Leila Kemppainen

Utställningsresultat: Internationell utställning i Litauen 15.3 – Litauisk Vinnare 2008
20 mars 2008

Domare: Livija Vaitkevičienė, Litauen
Antal: 6
BIR och BIMBIR till vänster
BIR+CACIB+CERT+LTW-08+LT Champion
EST & FIN & SUCH Lovelyckan's Lady Alatariel Oflorien
Raili Salokangas & Heimo Hokkanen, Finland
BIM CACIB CERT LT CH LTW-08
Car z Liliowego Zascisza
Reserv-CACIB
MultiChamp Flinkbein Swietny
Perttula Minna, Finland
Reserv-CACIB
CH Ponwood's Led Zeppelin
B.Bruns, W. Stamp

Utställningsresultat: International dogshow 02-03-2008 in Groningen (NL).
5 mars 2008

Judge: J. Wauben (NL)
Antal: 8
Males:
Multi CH. Bratsiostra PON Furman - CAC/CACIB/BOB.
Breeder/Owners: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
Elegant van het Goralenhof - Res. CAC/res. CACIB
Breeder: K. Jasica, Owner: K.J. Meijering-v/d Veen.
Females
Bratsiostra Pon Kasha
Bratsiostra Pon Kasha - JCAC/CAC/Best female - Dutch Junior Champion
Breeder: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova, Owner: P. Dekkers
Henriette vom Muhlenberg - res. CAC/CACIB
Breeder: U. Fugman, Owner: P. Dekkers

Utställningsresultat: International dogshows 23+24 feb Fribourg (CH)
26 feb 2008

International dogshow 23.02.2008 in Fribourg (CH)
Judge: M.J.Matyas (SK)
Antal: 8
Males
Champion class:
1.Multi CH. Bratsiostra PON Furman - CAC, CACIB, Best of Breed
Breeder/owner: R.van den Berg, Dr. K. van den Berg-Atashova
2.CH. Ponwoods Led Zeppelin - RCAC, RCACIB
Breeder/owner: B.Bruns, W. Stamp
Females
Junior class:
Kata-Duzo Von Regensdorf - exs.
Breeder/owner: B.Brack
Intermediate class:
1.Ulotna Blusalka - CAC, RCACIB
Breeder: E.Dobrzynsska; owner: R.Bruzinskaite
2.Unika-Zaduma du Mon-Bijou - abs.
Breeder: E.gerber, owner: W.Zwygart
Champion class:
1.CH. Ponwoods's Nini - CAC, CACIB
breeder/owner: B.Bruns, W.Stamp
2.CH.Duzo-Xyra Von Regensdorf - RCAC
Breeder/owner: B.Brack
Veteran class:
Xyra van het Goralenhof - VCAC
Breeder: K.Jasica, owner: B.Brack


International dogshow 24.02.2008 in Fribourg (CH)
Judge: E. Tan-Hietalahti (F)
Antal: 4
Males:
1.Multi CH. Bratsiostra PON Furman - CAC, CACIB, Best of Breed, Group selection (M.Sunde(NO))
Breeder/owner: R.van den Berg, Dr. K. van den Berg-Atashova
2.CH. Ponwoods Led Zeppelin - RCAC, RCACIB
Breeder/owner: B.Bruns, W. Stamp
Females
Champion class:
CH. Ponwoods's Nini - very good
breeder/owner: B.Bruns, W.Stamp
Intermediate class:
Ulotna Blusalka - very good
breeder: E.Dobrzynsska; owner: R.Bruzinskaite

Utställningsresultat:BÖ Norge 23 feb
25 feb 2008

Domare: Kertes, Agnes Ganami
Antal PON: 3
BIR och BIM
BIR + CACIB
NUCH Ynnizin's Seventh Lapis Lazuli
Liv Oskarson, Råde, Norge
BIM + CACIB + Cert + NUCH
Such Dkuch Lp1 Frosta Helga
Kattis Karlberg, Skällinge, Sverige

Champion of Champions & Veteran of Veterans 2008 Finland
15 feb 2008

The Finnish "Champion of Champions & Veteran of Veterans 2008" gala competition took place in 09.02.2008.
Into this invitation-competition 125 of the best finnish dogs (and 75 best veterans) from year 2007 were invited.
The judges this year were Elina Haapaniemi (Finland), Carl Gunnar Stafberg (Sweden) and Christofer Habig (Germany).
The show was carried out as couple-competition in which these three judges vote out one dog of each couple until the winner is clear.
From PONs the invitation came to Milou, Flinkbein Zupelny Sukces, who did marvellously well in the competition by ending up in the 4 best couples of the competition, so amongst the 8 best dogs in the show!
Best regards, Christina Drake
Flinkbein Zupelny Sukces

Utställningsresultat: International dogshow 08-02-2008 in Eindhoven (NL)
11 feb 2008

Judge: I. Selimovic (Cro.)
Antal: 10
Males:
CAC, CACIB, BOB, BIG 4 (judge: H. Wiblishauser (Ger.)).
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman, PLCH,SUCH,DKCH,NUCH,FUCH, NJK,NW'07,FW'07, JWW'06,PJW'06,JW'06,BJW'06
Ruud & Katisha van den Berg, Holland
Res. CAC/CACIB
Elegant van het Goralenhof
Females:
CAC, CACIB
Jevel Jasmine Zofia z Raju Zimy
Res. CAC/CACIB
Dunja z Gwiazda Sirius

Utställningsresultat: 2 utställningar 2008 i Finland
30 jan 2008

LAHTI 20.1.2008
Judge Elina Haapaniemi
group 1 Paula Heikkinen-Lehkonen
best in show Rainer Vuorinen
Antal PON: 7
Flinkbein Wolec BIS-2
BIR, GROUP-1, BIS-2
Flinkbein Wolec
Tiina Heino
BIR valp
Borgåkers Ponparelli
Majka Borgström & Riina Honkamäki ja Valentino Haralambiev

27.01.2008 INT TURKU
Judge: Kari Järvinen Suomi
Antal PON: 14
CACIB, BIR
Flinkbein Swietny
Minna Perttula
Talizman Flinkbein Kontekst
BIM
Talizman Flinkbein Kontekst
Taija Tuohilampi
BIR valp
Tette-Tim Ama Canem
Ana Penttilä,Mirva Kanko
BIM valp
Borgåkers Ponparelli
Majka Borgström & Riina Honkamäki ja Valentino Haralambiev

ALL Results from these 2 shows are here!

Utställningsresultat: Norsk Dobermannklubb's utstilling 12 jan Eidsvoll, Norge
13 jan 2008

Domare: Tomasz Borkowski, Polen
Antal PON: 1
BIR
BIR
NUCH Ynnizin's Seventh Lapis Lazuli
Liv Oskarson, Råde, Norge

Utställningsresultat: Svensk Vinnare 2008 MyDog 2008 Göteborg 6 jan
10 jan 2008

Domare: Hans Van Den Berg, Holland
Antal Pon: 8 vuxna, 5 valpar
BIR + BIMBIR till vänster
BIR Cacib SV-08
EECH INT&FINUCH RUCH Flinkbein Zupelny Sukces
Christina Drake & Taija Tuohilampi, Finland
BIM Cacib SV-08
SUCH NUCH NordV-06 Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg, Vallda
Cert ReservCacib
Brightwhite's Highlander Hope
Anita Frykholm, Filipstad
ReservCacib
INTUCH SUCH FIN&EECH RUCH BaltJW-06 Cynia Moscic
Christina Drake & Sami Vesterinen, Finland
BIR valp
Domicciss Hugo Boss
Annelie Johansson, Lindome
BIM valp
Borgåkers Pong Pong
Merja Björklund, Vårgårda

Utställningsresultat: MyDog 2008 Göteborg 3 jan
10 jan 2008

Domare: Karl-Erik Johansson
Domare Grupp 1: Hans Lehtinen
Domare Best In Show: Liz Cartridge
Antal Pon:
BIS-5
BIS-5 + BIG-1 +BIR Cert Cacib Svensk Champion (5:e plats av 4638 hundar GRATTIS!!!)
EECH INT&FINUCH RUCH Flinkbein Zupelny Sukces
Christina Drake & Taija Tuohilampi, Finland
BIM Cert Cacib Svensk & Internationell Champion
FIN&EECH RUCH Cynia Moscic
Christina Drake & Sami Vesterinen, Finland
BIR valp
Domicciss Hugo Boss
Annelie Johansson, Lindome
BIM valp
Ynnizin´s Helgas Lily Of The Valley
Anne Fredriksson, Skövde

PON
DICTIONARY:
Utställningsresultat = Showresults
Domare = Judge
Antal PON = Number of PON
BIR = BOB
BIM = BOS (Best Of Opposite Sex)
Cert = Cac
Valp = Puppy
BIG = Best In Group (BIG-2 = Second best in group)
Svensk Vinnare = Swedish Winner

RESULTAT 2007
English Menu Svensk Meny

Alla kommentarer är Välkomna:
webmaster@ponunionen.se