Maui vinkar till er alla!

Polski Owczarek Nizinny (PON)
RESULTAT 2007

Utställningsresultat: HUND 2007 Älvsjömässan Stockholm 15 dec
15 dec 2007

Domare: Steve Hall, Storbritannien
Antal Pon: 10
BIR + BIMBIR till vänster.
BIR + Cacib + NordV-07
SUCH NUCH NordV-06 Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg, Vallda
BIM + Cacib + NordV-07
SUCH NUCH DKUCH NV-06 Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert
Lisa Ulfvin & Annette Eskilsson
Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Cert + ReservCacib + Svenskt Championat
Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Raili Salokangas & Heimo Hokkanen, Finland
Ässtorps Amadeus
Cert
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg
MultiChamp Flinkbein Wolec
ReservCacib
MultiChamp Flinkbein Wolec
Tiina Heino & Taija Tuohilampi, Finland

Utställningsresultat: Finnish Winnershow in Helsinki Finland Dec 09
13 dec 2007

Judge: A. Stepinski (PL)
Antal: 24
Bratsiostra Pon Furman
CERT/CACIB/BOB/WINNER'07 + Finnish Champion, BIG 2 (judge Göran Bodegård (S))
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman, PLCH,SUCH,DKCH,NUCH,FUCH, NJK,NW'07,FW'07, JWW'06,PJW'06,JW'06,BJW'06
Ruud & Katisha van den Berg, Holland
CERT/CACIB/BOS/WINNER'07
Flinkbein Swietny
Perttula Minna, Peipohja
JUNIORWINNER'07 (male)
Zodiak Gazda Z Banciarni
Bruno Melina & Toivonen Marika, Helsinki
JUNIORWINNER'07 (bitch)
Riposta Dla Flinkbein Kontekst
Tuohilampi Taija, Lepsämä

Utställningsresultat: SGVK Gnesta 1 dec
1 dec 2007

Domare vuxna: Åke Cronander
Domare valpar: Jesper Andersson
Antal Pon: 7 (=2 vuxna + 5 valpar)
Ynnizin's Seventh Onyx
BIR

SUCH NUCH FINCH INTUCH SV-06 Ynnizin's Seventh Onyx
Gunnel Vadeby, Ljungsbro
BIR-Valp
Moonlake's Kiwi Crush
Moni & Benke Sjödin, Rånäs
BIM-Valp
Moonlake's Texas Ice
Lena Petersson, Saltsjöbaden
BIR valp till högerBIR-Valp till höger

Utställningsresultat: NKK Norsk Vinnerutstilling Hamar (NO) 24-11
27 nov 2007

Judge / Dommer: Stefan Sinko (Slovenia)
Antal Pon: 3
Bratsiostra Pon Furman
CERT/CACIB/BIR/Norsk Vinner'07 + Norwegian Champion
Multi CH. Bratsiostra Pon Furman, PLCH,SUCH,DKCH,NUCH,NJK,NW'07,JWW'06,PJW'06,JW'06,BJW'06
Ruud & Katisha van den Berg, Holland
Res. CACIB
NUCH Ynnizin's Seventh Lapis Lazuli
Liv Oskarson, Rade Norge
Best Veteran(?)
INT & Nord & FIN & SUCH NV-01-02 NV-04 NordV-06 Thoco’s September Frost
Anne Brit Setnan, Hell Norge

Utställningsresultat: KHKG Kolind (DK) 25-11
27 nov 2007

Judge / Dommer: Nina Karlsdotter (Sweden)
Antal Pon: 1
CERT/BIR + DKCH
Bratsiostra Pon Fortuna Lux.JCH, JW'06.
Ruud v/d Berg & Dr. Katisha v/d Berg-Atashova (Netherlands)

Utställningsresultat: SGVK Gråmanstorp den 10 nov
13 nov 2007

Domare: Nils Molin
Antal PON: 6 vuxna 1 valp
BIR till högerBIR till höger
BIR
SUCH Sjöhemmets Eldige Filip
Lisen Heddelin, Örkelljunga
BIM + Svenskt Championat
Bratsiostra Pon Olga
Carina Bruzelius, Kristianstad
BIR Valp
Borgåkers Pong Pong
Merja Björklund & Helene Frid

Utställningsresultat: International Dog show for the Middle an Eastern European Cup 10-11-2007 Poznan (PL)
12 nov 2007

Judge: P.Sliwka(PL)
Antal PON: 36
dosk., CWC, NDSwR, CACIB, BOB, BIS RP I, BOG II
NIZINA z Wielgowa
dosk., CWC, NDPwR, CACIB, Best Male
Flinkbein DLA KONTEKST

ALL RESULTS ARE HERE

Utställningsresultat: International Dogshow Växjö 4 nov
11 nov 2007

Judge/Dommer: G. Vandoni (Italy)
Antal Pon: 8
CH. Bratsiostra Pon Furman
CERT/CACIB/BIR + Swedish Champion
DKCH JW06, JWW06 PJW06 BJW06 Bratsiostra Pon Furman
Ruud & Katisha van den Berg, Holland
Res. CACIB
SUCH Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert
Owner/Breeder: Lisa Ulfvin & Annette Eskilsson
CERT/CACIB/BIM
Bratsiostra Pon Fortuna
Ruud v/d Berg & Dr. Katisha v/d Berg-Atashova (Netherlands)
Res. CACIB
Ambergini's Queen of the Night
Merja Bjorklund

Utställningsresultat: Dansk Kennel Klub´s International Herning Danmark 3 nov
4 nov 2007

Judge / Dommer: Grethe Bergendahl (Norge)
Antal Pon: 5
BIR + CERT + CACIB + DKCH på dagen
Manek Honeysucle Rivendall
Kristina Purens (Sverige)
BIM + CACIB
Pon-Joy Dzille
Susanne Schou. (Danmark)
CERT + DKCH på dagen
Brightwhite´s Há penny
Kristina Purens. (Sverige)

Utställningsresultat: Finnish PON Specialty Show 2007
2 nov 2007

BOB-puppy, BIS-puppy: Zodiak Gazda z Banciarni
BOB, BIS-3: Flinkbein Swietny
BOS: Flinkbein Zupelny Sukces
Males CAC: Flinkbein Energiczny
Females CAC: Sjöhemmets Begåvade Hedvig
BIS-3 Progeny class: Heidelind's Truth is out There
BIS-4 Breeder's group: Flinkbein Kennel

Lydnadsresultat: Hultsfred 27 okt
31 okt 2007

Cedarina Almond Crisp "Lovis"
Tävlade i klass 3 för första gången.Fick ihop 280,5p vilket också är ett 1apris, så det blev uppflyttning till elitklass.
Blev även bästa hund i klassen för dagen.
Bengan Bergh

Utställningsresultat: Kongsvinger Norge 7 okt
21 okt 2007

Domare: Jaques Medard Ringuet, Frankrike
Antal PON: 2
BIR+Cacib
INT & Nord & FIN & SUCH NV-01-02 NV-04 NordV-06 Thoco’s September Frost
Anne Brit Setnan, Hell Norge
BIM+Cert
Brightwhite´s Hush-Hush
Lise-Lotte Åkerman, Svärdsjö

Utställningsresultat: Rimbo SGVK 30 sept
30 sept 2007

Domare vuxna: Wilhelmine Van Dejl, Holland
Domare Valpar: Anna-Lena Munkvall
Antal Vuxna: 2
Antal Valpar: 6
Bir och Bim
BIR till höger
BIR + Cert

Ambergini's No One Like You
Merja Björklund & Gunvor Bergström
BIM + Cert
Ambergini's Negrita
Agneta Fahlgren, Lidingö
BIR Valp
Moonlake's Buddah Punch
Ägare: Anna & Jonas Jehrlander, Älta
BIM Valp
Moonlake's Kiwi Crush
Bengt & Moni SJödin, Rånäs
Bir och Bim valparBIR Valp till höger, Domaren i mitten

Utställningsresultat: Åland, Finland Internationell 22 sept
29 sept 2007

Domare: Leni Finne, Finland
BIR
MultiChamp Flinkbein Wolec
Tiina Heino, Finland
BIM Cert Cacib FINUCH
Intuch Norduch LPI LPII SV-05 Owls Nest Amazing Cindy
Eva Johansson Bandhagen

Utställningsresultat: SOFIERO Nationell, 8 september
22 sept 2007

Domare: Lars Adeheimer
Antal PON: 6 st
BIR + Cert
Sjöhemmets Briljanta Isa
Annette Eskilsson, Bor
BIM + Cert
Hymne Hugo z Raju Zimy
Helen Frid, Annette Eskilsson & Merja Björklund, Bor

Utställningsresultat: HÖGBO Internationell, 1 september
22 sept 2007

Domare: Roger Van Hoenacker
Antal PON: 2 st
BIR + Cert + Cacib
Scheffelfältets Xiting Xtravagaca
Eva Magnusson, Dala-Floda

Utställningsresultat: ALMARE-STÄKET Nationell, 26 augusti
22 sept 2007

Domare: Kenneth Edh
Antal PON: 2 st
INGET BIR

Utställningsresultat: SVENSTAVIK Internationell, 4 augusti
22 sept 2007

Domare: Åke Cronander
Antal PON: 2 st
BIR + Cacib
INT & Nord & FIN & SUCH NV-01-02 NV-04 NordV-06 Thoco’s September Frost
Anne Brit Setnan, Hell Norge

Utställningsresultat: GÄLLIVARE Internationell, 1 juli
22 sept 2007

Domare: Per Svarstad
Antal PON: 1 st
BIR +Cert + Cacib + SvensktChampionat
Finuch Rusch Marquee Jigalorum
Leila Kemppainen, Ristijärvi Finland

Utställningsresultat: Dansk Kennel Klub´s Internat Brøndby Danmark 16 sept
Københavns Vinder 2007
21 sept 2007

Judge / Dommer: Hans Lehtinen. (Finland)
Antal Pon: 5
BIR + CACIB
Pon-Joy Dzille
Ägare& Uppfödare: Susanne Schou. (Danmark).
BIM + CERT + CACIB + DKCH på dagen
Car Fervidus
Opdrætter: Lula-Forysinska Malgorzata. (Polen)
Ägare: Birgit Anita Hansen. (Danmark)

Utställningsresultat: Öland 2 sept
4 sept 2007

Domare: Rajko Rotner, Slovenien
Antal PON: 5
Ässtorps Amadeus
BIR + Cert
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg
Ässtorps Ally McBeal
BIM +Cert
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf, Fristad

Utställningsresultat: Norrköping 19 aug
19 aug 2007

Domare: Ewa Nielsen
Antal PON: 6
BIR till vänsterBir till vänster
BIR + Cacib
SUCH NUCH SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
BIM Cert
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf, Fristad

Utställningsresultat: Nyköping 18 aug
19 aug 2007

Domare: Åke Cronander
Antal PON: 4
BIR
SUCH NUCH SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
BIM +Cert
Dommiciss Grzeczna Bianca
Dominika Borg, Lindome

Utställningsresultat: Oslo Norge 12 aug
19 aug 2007

Domare: Francisco Janiero
Antal PON: 5
BIR + Cert + Cacib + Norskt Championat
SUCH SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
Bästa Veteran
INT & Nord & FIN & SUCH NV-01-02 NV-04 NordV-06 Thoco’s September Frost
Anne Brit Setnan, Norge

Utställningsresultat: Ronneby Internationella 11 augusti
13 aug 2007

Domare: Christian Savarage, Rumänien
Antal anmälda: 4
BIR till högerBIR till höger
BIR, cert, Cacib, Svenskt championat
Pl ch Alasz z Gangu Dlugich
Malgorzata Wiatrosak, Polen
BIM, cert, Cacib
Akwarela de Kallihanes
Jenny Davidsson, Långås
R-cacib, ck
Ynnizin's Förnuftiga Too-Ticki
Kim Kimselius, Eringsboda

Utställningsresultat: Askersund 12 aug
12 aug 2007

Domare Margareta Sundkvist
Antal PON: 6
BIR till högerBIR till höger
BIR
SUCH NUCH SV-06 Ynnizin's Seventh Onyx
Gunnel Vadeby, Ljungsbro
BIM + Cert + Svenskt Championat
Sasquehanna Kolacz Ponadto
Elisabeth Åkerlind, Mariestad.

Utställningsresultat: Moss og Omegn Hundeklubb, Norge 29 juli
10 aug 2007

Dommer: Michael Leonard
Antal PON: 1
BIR
NUCH Ynnizin's Seventh Lapis Lazuli
Liv Oskarson

Utställningsresultat: Hyrde-kvæg og gårdhunde klubben 29 Juli Køge i Danmark
3 aug 2007

Dommer: Ann Joe De Oliveira Sampaio
BIR till högerBIR till höger
BIR +Cert. +Dansk Champion på dagen
SUCH Brightwhite's Hagrid
Cathrin Sjöö-Ullerfeldt
BIM + Cert
Akwarela De Kaillhanes
Jenny Davidsson
Sjöhemmets Jasmine Dreamgirl
Bedste Baby +SL
Sjöhemmets Jasmine Dreamgirl
Anne-Marie Løndal

Utställningsresultat: Ransäter 28 juli
3 aug 2007

Domare: Louise Gävert-Asplund
Antal PON: 3
BIR + Cert + Svenskt Championat
SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
BIM Cert
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf

Utställningsresultat: Alfta Nationell 15 juli
17 juli 2007

Domare: Lidija Oklescen, Slovenien
Antal PON: 3
BIR+Cert
Brightwhite´s Hush-Hush
Lise-Lotte Åkerman, Svärdsjö

Utställningsresultat: Tvååker 13 + 14 juli
15 juli 2007

Fredag den 13 juli
Domare: Diane Anderson, USA
Antal PON: 6
BIR+BIMBIR till vänster
BIR
Nordv-06 Nuch Such Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg, Vallda
BIM Cert
Sjöhemmets Dansante Isidor
Lisen Heddelin, Örkelljunga
Cert
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf

Lördag den 14 juli
Domare: Paolo Dondina, Italien
Antal PON: 3
BIR CACIB
Nordv-06 Nuch Such Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg, Vallda
BIM Cert

Sjöhemmets Dansante Isidor
Lisen Heddelin, Örkelljunga
Cert + Reserv-Cacib
Ynnizins Förnuftiga Too Ticki
Kim Kimselius, Eringsboda

Utställningsresultat: PON-Unionens Inofficiella utställning Borås 1 juli
14 juli 2007

Domare: Torbjörn Skaar
Antal PON: 34
Bir+BimBIR till vänster
BIR
DKCH JW06, JWW06 PJW06 BJW06 Bratsiostra Pon Furman
Ruud & Katisha van den Berg, Holland
BIM
Brightwhite's Ha'Penny
Kristina Purens, Pixbo
BIR Valp
Luddtussen Aktive Angus
Allan Fält, Lilla Edet
BIM Valp
Avaloona
Eve Nygren, Södertälje
Bästa Uppfödargrupp
Kennel Ynnizin’s
Kattis Karlberg, Skällinge
Bästa Turistklass
Ynnizin´s Mr Big Called By Nature
Jenny Davidsson, Långås

Utställningsresultat: Internationell Borås lördagen 30 juni
14 juli 2007

Domare: Birgitte Schjöth, Danmark
Antal PON: 15
Bir+BimBIR till vänster
BIR Cert, CACIB
DKCH JW06, JWW06 PJW06 BJW06 Bratsiostra Pon Furman
Ruud & Katisha van den Berg, Holland
BIM Cert
Brightwhite's Ha'Penny
Kristina Purens, Pixbo
CACIB
Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien

Raili Salokangas & Heimo Hokkanen, FInland
Reserv-Cacib
SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
Reserv-Cacib
SUCH NUCH SV-06 Ynnizin's Seventh Onyx
Gunnel Vadeby, Ljungsbro

Öppen klass Viltspår: Provet skedde den 9 juli i Abild, Falkenbergs kommun
14 juli 2007

Ville bara meddela att Ynnizin´s Mr Big called by nature "Dennis" har ännu en gång erövrat ett 1:a pris i öppenklass viltspår och denna gången med HP och max poäng!!!

Utställningsresultat: Visby 30 juni + 1 juli
14 juli 2007

Visby nationella utställningen lördag 30 juni
domare Annika Ultveit-Moe
Ässtorps Amadeus
BIR Cert
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg

Visby söndag 1 juli
inget BIR
domare Janiero F Salvador

Sök Apellklass: Falu brukshundklubb den 17 maj 2007
14 juli 2007

Jag och Roza har varit ute och tävlat. Vi tävlade i SÖK appellklass
och fick ett förstapris. Vi fick 224 totalpoäng och blev därmed uppflyttad till lägre klass.
Med vänliga hälsningar från Pia Persson och Roza

Utställningsresultat: Drammen Norge internationell 3 juni
26 juni 2007

Domare Horst Kliebenstein
BIR
INT & Nord & FIN & SUCH NV-01-02 NV-04 NordV-06 Thoco’s September Frost
Anne Brit Setnan, Norge
CERT CACIB BIM
Storälvens Larissa
CERT reserv CACIB
Storälvens Cumulonimbus

Utställningsresultat: Bö i Telemark Norge internationell 25 feb
26 juni 2007

Domare Jaen-Jacques Dupas
BIR CERT CACIB
Storälvens Cumulonimbus ”Gramse”

Utställningsresultat: Szczecin (PL) 16-06-2007
17 juni 2007

Judge: A. Stepinski (PL)
Number of PON: 29
Males:
CWC, CACIB, BOB, Best Polish Breed 2e (judge P. Sliwka (PL))
Bratsiostra PON FURMAN
Owner: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atshova
res. CACIB
ALASZ z Gangu Dlugich
Owner: T. Wiatroszak
Females:
CWC/CACIB
NIZINA z Wielgowa
Owner: J. Zerebecki
res. CACIB
LASA POMPONKA Z Wielgowa
Owner: U. Straszcyk

Utställningsresultat: Tuuri 3 juni, Finland
12 juni 2007

Domare: Elina Ruskovaara
BIR+Cert
Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Raili Salokangas & Heimo Hokkanen, Keuru, Finland

Utställningsresultat: Vänersborg 9 juni
11 juni 2007

Domare Ewa Nielsen
Antal PON: 10
BIR+Cert+Svenskt Championat
Brightwhite´s Huffle-Puff
Marie Nilsson, Jonsered
BIM+Cert
Lovelyckans Lady Arwen Undómiels
Pia Bondesson, Herrljunga

Viltspår: 6 juni
11 juni 2007

Ynnizin's Mr Big-Called By Nature "Dennis" har tagit ett 1:a pris i öppenklass VILTSPÅR den 6 juni.
Varma sommarhälsningar från en stolt matte Jenny

Utställningsresultat: Hässleholm 18 + 19 maj
20 maj 2007

Hässleholm internationella 18/5-07
Domare: Leif-Herman Wilberg, Norge
Antal PON: 7
BIR och BIMBIR till vänster BIM till höger
BIR + Cert + Cacib
Quincy von Den Zärtlichen Chaoten
Birgit o Michael Mecklenburger Tyskland
BIM + Cacib
Such Nuch Nordv-06 Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg
Cert
Brightwhite's Ha'penny
Kristina Purens
BIR Valp
Sjöhemmets Dansante Isidor
Lisen Heddelin

Hässleholm Nationella 19/5
Domare: Manuel Jose Borges, Portugal
Antal PON: 8
BIR
Such Nuch Nordv-06 Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg
Cert
Bratsiostra Pon Olga
Carina Bruzelius, Kristianstad
BIR Valp
Sjöhemmets Briljanta Isa
Annette Eskilsson
BIM Valp
Sjöhemmets Celebre Irek
Anna-Karin Sjöström

Utställningsresultat: SGVK Kolbäck 17 maj
19 maj 2007

Domare: Eva Eriksson
Antal PON: 3
Brightwhite´s Hush-Hush
BIR + Cert
Brightwhite´s Hush-Hush
Lise-Lotte Åkerman, Svärdsjö

Utställningsresultat: Österbybruk Internationell Svensk Vinnare 2007 13 maj
13 maj 2007

Domare: Gerardo Paolucci, Argentina
Antal PON: 4
BIR till höger BIR till höger BIM till vänster
BIR + Cacib & Svensk Vinnare 2007
Intuch Norduch LPI LPII SV-05 Owls Nest Amazing Cindy
Eva Johansson Bandhagen
BIM + Cacib & Svensk Vinnare 2007
Intuch Norduch Norduv-02 Nordv-03 Nv-03 Sv-03 Sv-04 Growler´s Artysta Cyrkowy
Ann-Marie & Pernilla Ohlsson, Gävle
Occra
Reserv Cacib
Intuch Norduch MoonLake's Carin's Occra
Monika & Bengt Sjödin, Rånäs
Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Cert
Lovelyckans Lady Alatáriel Oflórien
Raili Salokangas & Heimo Hokkanen, Keuru, Finland

Utställningsresultat: Skara Nationell 6 maj
8 maj 2007

Domare: Rodrigues Fernando M Portugal
Antal PON: 8
BIR Cert Svenskt & Norskt Championat
Sjöhemmets Drömmande Gerda
Annica Sandberg
BIM Cert
Amberginis No One Like You
Merja Björklund/ Gunvor Bergström
BIR valp
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg
BIM valp
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf

IPOR RUBBLE TRIAL X 2, Finland
8 maj 2007

IPOR Rubble Trial A (ruins) April 29 2007, Finland
Judge: Juha Kuronen
"Miklos" Oktet ze Spiewogry / Majka Borgström
Result: 281 p., 1st place
Working Dog Title: RH-TA

IPOR Rubble Trial B (ruins) May 5 2007, Finland
International IRO trial, Qualification Trial to World Championships
Judges: Ruud Haak, Resi Gerritsen
Result: 239 p., 2nd place
Working Dog Title: RH-TB
MiklosMiklosMiklos
Bilder av Jaana Hakola

Miklos och Majka
Utställningsresultat: 29 april Hillerod, Danmark
4 maj 2007

BIR och BIM
Judge R. Vanhoenacker (BE)
Antal: 4 (1 absent)
Championclass
BIR/CACIB
SUCH Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert
Owner/Breeder: Lisa Ulfvin & Annette Eskilsson
Openclass
Certifikat/res. CACIB = DANISH CHAMPION
Bratsiostra Pon Furman
Owner/Breeder: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
Openclass
Certifikat/CACIB/BIM
Bratsiostra Pon Fortuna
Owner/Breeder: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova

Bruksprov/spår: Vadstena, Sverige 070414
1 maj 2007

Love
Lp1 Cedarina Almond Crisp ”Lovis” med ägare/förare Bengt Bergh tävlade i bruksprov/spår
klass i Vadstena 070414 fick 458 poäng och är uppflyttade till högre klass!
Mamma ”Maya” och syster ”Avalon” & hela familjen Bruzelius i Kristianstad är jättestolta och skickar många gratulationskramar!

Utställningsresultat: Goes, Holland 22-04-2007
25 april 2007

Judge J.M. Reinders (NL)
Antal PON: 8
Bratsiostra Pon Furman
CAC/CACIB/Best of Breed
Bratsiostra Pon Furman
Owner/Breeder: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
Fajka z Gangu Dlugich
CAC/CACIB
Fajka z Gangu Dlugich
Breeder: B. Larska, Owner: P. Breugem

Lydnadsresultat: Stestrup, Danmark 11 feb
25 april 2007

Rico har blivit LP1
Rogell’s Nio Rico er nu LP1 i lydighed med 163 ud af 180.
Jytte Wagner

Utställningsresultat: Wästmanlands Kennelklubbs nationella utställning i Västerås 21 april
24 april 2007

Domare: Carl Gunnar Stafberg
Antal deltagande PON: 3
BIR & CERTIFIKAT & SVENSKT & NORSKT UTSTÄLLNINGSCHAMPIONAT
Scheffelfältets Xelebrated Xellence
ägare: Ann-Marie & Pernilla Ohlsson, Gävle

Inget BIM

IPOR Area Search A Trial April 8 2007, Finland
20 april 2007

Judge: Juha Kuronen
"Miklos" Oktet ze Spiewogry / Majka Borgström
Result: 250 p., 3rd place
Working Dog Title: RH-FLA
MiklosMiklosMiklosMiklos
Pictures by Anna-Mari Matikainen, Olli Savolainen.

Utställningsresultat: Ribe Danmark 7 april
11 april 2007

Judge: M. Baden (DK)
Bratsiostra Pon Fortuna: Certifikat, BIR (Best of Breed)
Bratsiostra Pon Furman: Certifikat, BIM
Owner/Breeder: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova

Utställningsresultat: Leeuwarden Holland 9 april
11 april 2007

Judge: J. Jones (UK)
Bratsiostra Pon Fortuna: CAC/CACIB/Best of Breed
Owner/Breeder: R. v/d Berg & Dr. K. v/d Berg-Atashova
Nachal Hajko Nerita: CAC/CACIB
Owner: N. Zanstra & S. Zandstra-Veenstra

Utställningsresultat: Lilla Stockholm 7 april
7 april 2007

BIM och BIR
BIR till höger
Domare: Louise Gävert-Asplund
Antal PON: 5
BIR & Cacib
SUCH NUCH SV-06 Ynnizin's Seventh Onyx
Gunnel Vadeby, Ljungsbro
BIM + Cert + Cacib + Svenskt Championat
Pewniak Kontekst
Moni Sjödin, Rånäs

Utställningsresultat: SGVK Tvååker 25 mars
26 mars 2007

BIR och BIM
Domare: Nina Karlsdotter
Domare valpar: Alf Andersson
Antal PON: 20 (varav 4 valpar)
BIR, Cert & BIS 2
SV-06 Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Mölnlycke
BIM & BIR veteran +BIS-veteran 4
SUCH SV-98 Honeysucle Dawn
Louise Gävert-Asplund, Mölnlycke
Cert tikar
Brightwhite's Ha'penny
Kristina Purens, Mölnlycke
BIR valp
BIR-valp & BIS-valp 5
Ässtorps Ally Mc Beal
Birgitta Äsplöf, Fristad
BIM-valp
Ässtorps Amadeus
Johanna Hellberg, Fjärås

Utställningsresultat: SKK Malmö Int. 17 mars 2007
18 mars 2007
Domare: Tamas Jakkel, Ungern
Antal PON: 8
BIR till höger
BIR + Cacib
DKUCH LP1 NUCH SUCH Cedarina Avocado Cocktail
Carina Bruzelius, Kristianstad
BIM + Cacib + Cert + CHAMPIONAT!: SUCH
Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert
Lisa Ulfvin & Annette Eskilsson
Cert + R-Cacib
Bratsiostra Pon Olga
Carina Bruzelius, Kristianstad
R-Cacib
Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens, Pixbo
BIR Valp
Sjöhemmets Dansante Isidor
Lisen Heddelin, Örkelljunga
BIM Valp
Sjöhemments Briljanta Isa
Annette Eskilsson, Bore

Utställningsresultat: Norsk Boxerklubbs utstilling, Eidsvoll, Norge 18 feb
18 feb 2007

Dommer: W. Eikeseth.
Antal PON: 1
Ynnizin's Seventh Lapis Lazuli
BIR
Ynnizin's Seventh Lapis Lazuli
Liv Oskarson, Råde, Norge

Utställningsresultat: Dansk Kennel Klub´s International Udstilling d.17februar i Odense. Danmark
17 feb 2007

Dommer: Birgitte Schjøth.(Danmark)
Antal Ponner: 4
BIR + CACIB
Pon-Joy Dzille
Opdrætter og ejer: Susanne Schou, Danmark
BIM + CERT + CACIB
Bratsiostra Pon Furman
Opdrætter og ejer: Ruud von den Berg, Holland

Showresults: INT TURKU FINLAND 27.01.2007
16 feb 2007

judge BLAZ KAVCIC SLOVENIA
FEMALES PUPPYCLASS
PEKI 1, KP, BOB PUPPY:
Sukan Q-tar S. 04.06.06 i. Figiel Hajko-Nerita e. Sukan Huoleton Hulda kasv. Mirva Kanko-Ingman om.Mirva Kanko-Ingman ja Bengt Ingman
PEK 2: Zalotinican Babbble Bear s. 05.06.06 i. Figiel Hajko-Nerita e.Sukan Nami-Nami kasv & om.Ana Penttilä
MALES JUNIORCLASS
EX1, PU3, res-sert
: Marquee Let’s Boogie s. 02.04.2006 Storälvens Callisto / Marquee Fiddle-Faddle kasv. Marika Toivonen om. Riitta Koivikko & Marika Toivonen
VG2: Marquee Let It Roll S. 02.04.06 Storälvens Callisto / Marquee Fiddle-Faddle kasv. Marika Toivonen om. Sofia Suomela, Turku
MALES OPEN CLASS
EX 1, PU2, sert, res-CACIB ->CACIB: Sukan Neuvokas Nestori S. 02.05.02 Ludworth Snowman At Foxearth / Sukan Fatima kasv. Mirva Kanko-Ingman om. Marianne ja Oskari Järvinen
MALES CHAMPION CLASS
EX1, PU1, CACIB, BOO: JV-03 EuJV-04, BALTW-04, LTW-05, ESTW-05 KANS & FIN & LTU & LV & EST & BALT & RUS MVA Flinkbein Wolec TÖ s.16.2.03 Flinkbein Kompletny-Pon/ Radosna Góralka z Banciarni kasv. Taija Tuohilampi om. Tiina Heino & Kasv, Nakkila
FEMALES JUNIORCLASS
VG 2: Marquee Kicks Borgåkers s. 17.02. 06 Storälvens Callisto / Heidelind's Truth Is Out There kasv. Marika Toivonen om. Majka Borgström, Helsinki
EX 1, PN 4, res-sert: Panna Stokrotka Fervidus s. 26.02.06 Lucyfer Eskalibur / I Am Fervidus Vigil kasv. Malgorzata Lula-Forysinska om. Marika Toivonen
FEMALES YOUNG CLASS
VG 1: Marquee Itsy-Pitsy s. 27.2.05 Ambergini's Baby-Dynamite/Heidelind's Truth is Out There kasv. Marika Toivonen om. Nadja Nikko
VG 2: Sjöhemmets Begåvade Hedvig s. 14.05.2005 Shaggy Shepherd’s Cepheus / Frosta Hedda kasv. Annette Eskilsson, Ruotsi om. Maiju & Lasse Mikkonen, Helsinki
FEMALES OPEN CLASS
EX 1, PN3, sert, res-CACIB ->CACIB, FIN CH: S MVA Ynnizin’s Seventh Onyx s. 25.01.04 Ponadto Bursztyn / Frosta Helga kasv. Katarina Karlberg, Ruotsi om. Gunnel Vadeby, Ruotsi
FEMALES CHAMPION CLASS
EX 1, PN1, CACIB, BOB: KANS &, FIN & EST &, RUS & BELARUS & LV & S MVA EUJW-02, EUW-04, -06 , BALTW-03,-04,-05,-06, JW-02 , V-03, V-04, SV-04 Flinkbein Swietny s. 13.9.2001 Flinkbein Kompletny Pon / Flinkbein Miedziany kasv. Taija Tuohilampi om. Minna Perttula, Peipohja
FEMALES VETERAN CLASS
EX 1, PN2, BOB VET: KANS & FIN & EST & N & LTU MVA Heidelind’s Truth is Out There s. 08.12.1998 i (Jegomosc z Wielgowa / Flinkbein Gwiazda) kasv. Linda Jürgens, Viro om. Marika Toivonen, Rajamäki
BREEDERCLASS
kennel Marquee 1 kp

Many thanks to Taija Tuohilampi, who sent the results!

Utställningsresultat: Göteborg 6 + 7 jan
10 jan 2007

Lördagen den 6/1 Nationell
Domare: Per Svarstad
BIR, Cert och CHAMPION
Brightwhite's Hagrid
Catrin Sjöö-Ullerfeldt
BIM, Cert
Ynnizin's Flörtiga Snorkfröken
Cecilia Brodin Eklund

Söndagen den 7/1 Internationell
Domare: Rodu Hübentahl
BIR, Cert, CACIB
Manek Honeysucle Rivendal
Kristina Purens
R-Cacib
Sasquehana Kolacz Ponadto
Elisabeth Åkerlind
BIM, Cert, CACIB och CHAMPION
Ynnizin's Seventh Alexandrit
Lars Johansson
R-Cacib
Bratsiostra PON Olga
Carina Bruzelius
BIR valp + 2:a i gruppen = BIG-2
Brightwhite's Ha'Penny
Kristina Purens

PON
DICTIONARY:
Utställningsresultat = Showresults
Domare = Judge
Antal PON = Number of PON
BIR = BOB
BIM = BOS (Best Of Opposite Sex)
Cert = Cac
Valp = Puppy
BIG = Best In Group (BIG-2 = Second best in group)
Svensk Vinnare = Swedish Winner

NYHETER
NEWS

English Menu Svensk Meny

Alla kommentarer är Välkomna:
webmaster@ponunionen.se