PON-Unionen logo

Officiell utställning i Borås 3 juli 2011
Anna Dominiak från Polen dömde
Antal deltagande PON: 32 st

<BIR och BIM
BIR till vänster, domaren Anna, BIM

BIR-BIM Veteran
BIR-Veteran till höger & BIM-veteran till vänsterr

Bästa Avelsgrupp
Bästa Avelsgrupp: SCHEFFELFÄLTETS WACEK DEN VACKRE

Bästa Avelsgrupp
Bästa Avlesgrupp blev Kennel YNNIZIN'S

Officiell utställning i Borås 3 juli 2011
ALLA DELTAGARE

VALPKLASS
BOLERO VON NORA´S NIZINA
BOLERO VON NORA´S NIZINA
SE39024/2011 Född: 2011-02-23
E. Docent Gajpon
U. Nora-Paula von Mückenbusch
Uppfödare: Eva Graf, Tyskland
Ägare: Linda Lindekrans, Norrtälje

TURISTKLASS
LUDDTUSSEN CAXIGA CLAY
LUDDTUSSEN CAXIGA CLAY
S21758/2009 Född: 2009-03-09
E. Scheffelfältets Wacek den Vackre S42057/2004
U. Storälvens Aurora Borealis S26833/2004
Uppfödare: Allan Fält Lilla Edet
Ägare: Allan Fält, Lilla Edet

SE UCH, NO UCH MOONLAKE`S BOLLINGER
SE UCH, NO UCH MOONLAKE`S BOLLINGER
S16439/2008 Född: 2007-12-29
E. PL UCH, SE UCH Alasz Z Gangu Dlugich PKRI/52354
U. SE UCH Preimier Kontekst S64650/2005
Uppfödare: Monika och Bengt Sjödin, Rimbo
Ägare: Catharina Sandin, Saltsjöbaden

 

SHAGGY SHEPHERD`S FRAZZE
SHAGGY SHEPHERD`S FRAZZE
S21755/2009 Född: 2009-02-10
E. Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert s14647/2005
U. Sjöhemmets Chicka Hildur s38111/2005
Uppfödare: Heléne Almqvist
Ägare: Madeleine Radegård, Karlskoga

OLD FASHION NEEDLES AND PINS
OLD FASHION NEEDLES AND PINS
S42393/2000 Född: 2000-06-22
E.  Scheffelfältets Genial Gambler
U.  Old Fashion English Rose
Uppfödare: Eva Johnsson, Tobo
Ägare: Linda Lindekrans, Norrtälje

JUNIORKLASS HANAR 9-18 månader
ÄSSTORPS DIEZEL
ÄSSTORPS DIEZEL
SE49554/2010 Född: 2010-06-22
E.  Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert
U. Ässtorps Ally Mc Beal
Uppfödare: Birgitta Äsplöf
Ägare: Arne Holm, Bålsta

ÖPPEN KLASS HANAR
LUDDTUSSEN AKTIVE ANGUS
LUDDTUSSEN AKTIVE ANGUS
S24140/2007 Född: 2007-02-26
E. SE UCH Stutteri Brikely Pon Sonet
U. Storälvens Aurora Borealis
Uppfödare: Allan Fält Lilla Edet
Ägare: Allan Fält, Lilla Edet

LUDDTUSSEN CHICA CARY
LUDDTUSSEN CHICA CARY
S21759/2009 Född: 2009-03-09
E.  Scheffelfältets Wacek den Vackre
U. Storälvans Aurora Borelais
Uppfödare: Allan Fält, Lilla Edet
Ägare: Madeleine Bergh, LJUNGSKILE

LUDDTUSSEN COOL CEASAR
LUDDTUSSEN COOL CEASAR
S21757/2009 Född: 2009-03-09
E. Scheffelfältets Wacek den vackre
U.  Storälvens Aurora Borealis
Uppfödare: Allan Fält, Lilla Edet
Ägare: Lotta Sandén, Farsta

NUGAT z GANGU DLUGICH
NUGAT z GANGU DLUGICH
DK01264/2010 Född: 2009-07-21
E. Misza z Psiego Raju
U. PLCH Frania z Gangu Dlugich
Uppfödare: Magdalena Larska
Ägare: Susann Schou, Slagelse

SHAGGY SHEPHERD`S FLIPPEN
SHAGGY SHEPHERD`S FLIPPEN
S21752/2009 Född: 2009-02-10
E. Sjöhemmets Efterlängade Gilbert
U.  Sjöhemmets Chicka Hildur
Uppfödare: Helene Almqvist, Karlskoga
Ägare: LenaMaria Brunhoff, Kumla

CHAMPIONKLASS HANAR
NORD UCH SE V-06 MANEK HONEYSUCLE RIVENDALL
NORD UCH SE V-06 MANEK HONEYSUCLE RIVENDALL
S34650/2006 Född: 2005-07-15
E. PL CH SE UCH Alasz Z Gangu Dlugich PKRI/52354
U. INT UCH PL CH Afera Rivendall PKRI/35395
Uppfödare: Malgorzata & Tomasz Wiatroszak, Polen
Ägare: Kristina Purens, Pixbo

SE UCH SHAGGY SHEPHERD´S FRIPPE
SE UCH SHAGGY SHEPHERD´S FRIPPE
S21751/2009 Född: 2009-02-10
E. INT UCH NO V-06 NORD UCH NORD V-07 Sjöhemmets Efterlängtade Gilbert S14647/2005
U. SE UCH Sjöhemmets Chicka Hildur S38111/2005
Uppfödare: Helene Almqvist, Karlskoga
Ägare: Annette Eskilsson och Lisa Ulfvin, Bor

INT UCH  NO V-06 NORD UCH  NORD V-07 SJÖHEMMETS EFTERLÄNGTADE GILBERT
INT UCH  NO V-06 NORD UCH  NORD V-07 SJÖHEMMETS EFTERLÄNGTADE GILBERT                     
S14647/2005 Född: 2005-01-06
E. SE UCH Blue&White Fenix S56301/98
U. SE UCH Ambergini´s Hope S53329/2002                  
Uppfödare: Annette Eskilsson, Bor
Ägare: Annette Eskilsson och Lisa Ulfvin, Bor

SE UCH SJÖHEMMETS GODMODIGE FRANZ
SE UCH SJÖHEMMETS GODMODIGE FRANZ
S44405/2004 Född: 2004-05-21
E. NORDJV-03 Ponadto Bursztyn S2935072003
U.  Frosta Hedda S10884/2002
Uppfödare: Annette Esklisson  Bor
Ägare: Christina Karlsson Gullaskruv

SE UCH SJÖHEMMETS KINGSTON FOLLOE ME
SE UCH SJÖHEMMETS KINGSTON FOLLOW ME
S40392/2008 Född: 2008-04-25
E. Ponadto Gladyz s13867/2007
U. such Amberginis Hope s53329/2002
Uppfödare: Annette Eskilsson, Bor
Ägare: Lena Jörgensen, Borås

VETERANKLASS HANAR
DKLPCH LP1 LP2 LP3 Rally-B Rally-V YNNIZIN´S MIRACULIX THE WIZARD
DKLPCH LP1 LP2 LP3 Rally-B Rally-V YNNIZIN´S MIRACULIX THE WIZARD
10833/2002 /S24095/2002 Född: 2002-03-22
E. LPI LPII Scheffelfältets Fantastic Fairfax
U.  Thoco's September Breeze
Uppfödare: Katarina Karlberg,Skällinge
Ägare: Jytte Wagner, Danmark

JUNIORKLASS TIKAR
ÄSSTORPS DOMINIQUE
ÄSSTORPS DOMINIQUE
SE49555/2010 Född: 2010-06-22
E. Nord V-07, No V-06 Nord UCH, INT UCH Sjöhemmets Eftrerlängtade Gilbert
U. SE UCH Ässtorps Ally Mc Beal
Uppfödare: Birgitta Äsplöf, Fristad
Ägare: Jeanette Johansson, Lidingö

ÖPPEN KLASS TIKAR
ATOMOWA HAJKO-NERITA
ATOMOWA HAJKO-NERITA
S11265/2009 Född: 2008-02-06
E. MULTICH Mazur z Gangu Dlugich PKRI-35367
U. PLCH Jagoda Ksiezycowa Sylena PKRI/34579
Uppfödare: Rafal Hajko, POLEN
Ägare: Jenny Davidsson, FALKENBERG

LUDDTUSSEN BEHJÄRTADE BELLA
LUDDTUSSEN BEHJÄRTADE BELLA
S24171/2008 Född: 2008-03-11
E.  Scheffelfältets Wacek den Vackre
U. Growler`s Czertina Czarowny
Uppfödare: Allan Fält, Lilla Edet
Ägare: Allan Fält, Lilla Edet

LUDDTUSSEN CHARMIGA CILLE
LUDDTUSSEN CHARMIGA CILLE
S21756/2009 Född: 2009-03-09
E. Scheffelfältets Wacek den Vackre
U.  Storälvens Aurora Borealis
Uppfödare: Allan Fält, Lilla Edet
Ägare: Camilla Elkaer-Hansen, DANMARK

YNNIZIN´S TICKIS CZARNINA
YNNIZIN´S TICKIS CZARNINA  
S46514/2008 Född: 2008-05-30
E. Ynnizin´s Seventh Tigereye
U. Ynnizin´s Förnuftiga Too Ticki
Uppfödare: Katarina Karlberg/Cecilia Karlberg
Ägare: Katarina Karlberg,Skällinge

CHAMPIONKLASS TIKAR
SE UCH AMBERGINI´S CHEROKEE
SE UCH AMBERGINI´S CHEROKEE
S34408/2008 Född: 2008-04-06
E. SUCH Pewniak Kontekst
U. INTUCH NORDUCH Ambergini's Vanilla-Queen
Uppfödare: Merja Nicklasson, Vårgårda
Ägare: Merja Nicklasson, Vårgårda

NORD UCH C.I.B EE CH AMBERGINI´S ICE QUEEN
NORD UCH C.I.B EE CH AMBERGINI´S ICE QUEEN
S39532/2007 Född: 2007-05-03
E. LU CH NL CH BE CH Exquisite Wonder Nourak
U. SE UCH Ambergini´s Aleyah
Uppfödare: Merja Niklasson, Vårgårda
Ägare: Carola Lindekrans,Norrtälje

NordJV-08 NordV 2010 SE V 2010 NORD UCH C.I.B EE CH MOONLAKE´S DOM PERIGNON
NordJV-08 NordV 2010 SE V 2010 NORD UCH C.I.B EE CH MOONLAKE´S DOM PERIGNON
S16442/2008 Född: 2007-12-29
E. PL CH SE UCH Alasz Z Gangu Dlugich
U. SE UCH Premiera Kontekst
Uppfödare: Moni Sjödin
Ägare: Carola Lindekrans, Norrtälje

SE UCH, DK UCH PON-JOY GRZEDA
SE UCH, DK UCH PON-JOY GRZEDA
DK01120/2008 Född: 2007-12-26
E. Mulitch Bratsiostra Pon Furman
U. DK UCH SE UCH, Dkkv03,04,07, KBHV04,06,07, KLBCH Pon-Joy Dzille
Uppfödare: Susann Schou, Danmark
Ägare: Susann Schou, DANMARK

 

SE UCH PREMIERA KONTEKST
SE UCH PREMIERA KONTEKST
S64650/2005 Född: 2005-02-27
E. Fenomen Kontekst
U. Renoma tervipon
Uppfödare: Grzegorz Robak, Polen
Ägare: Sally Sehlin, Kvänum

SE UCH RAPSODIA VIA RIVENDALL
SE UCH RAPSODIA VIA RIVENDALL
S59905/2008 Född: 2008-01-01
E. SE UCH Brightwhite's Hagrid S27434/2004
U. PL CH Gwarancja Rivendall PKRI/49855
Uppfödare: Malgorzata & Tomasz Wiatroszak, Polen
Ägare: Kristina Purens, Pixbo

SE UCH SJÖHEMMETS CHICKA HILDUR
SE UCH SJÖHEMMETS CHICKA HILDUR
S38111/2005 Född: 2005-05-14
E. Such Shaggy Sheperds Cepheus
U. Frosta Hedda
Uppfödare: Annette Eskildsson, BOR
Ägare: Helene Almqvist, Karlskoga

SE VCH SE UCH YNNIZIN´S HELGAS LILY OF THE VALLEY
SE VCH SE UCH YNNIZIN´S HELGAS LILY OF THE VALLEY
S44547/2007 Född: 2007-05-25
E. SE UCH Brightwhite`s Hagrid
U. SE UCH LP1 Frosta Helga
Uppfödare: Katarina Karlberg. Skällinge
Ägare: Anne Fredriksson, Skövde

SE UCH YNNIZINS SEVENTH ALEXANDRIT
SE UCH YNNIZINS SEVENTH ALEXANDRIT
S14706/2004 Född: 2004-01-25
E. SV vinnare Ponadto Bursztyn s1111/2004
U. NORDUCH LP1 Frosta Helga s10885/2002
Uppfödare: K. Karlberg
Ägare: Fam Johansson, Grästor

VETERANKLASS TIKAR
INTCH NORDUCH AMBERGINI´S VANILLA-QUEEN
INTCH NORDUCH AMBERGINI´S VANILLA-QUEEN
S53328/2002 Född: 2002-09-14
E. Multi ch Exquisite Wonder Nourack
U. Nord ch Ynnizin's Mam'zelle Ginette
Uppfödare: Merja Nicklasson, Vårgårda
Ägare: Merja Nicklasson, Vårgårda

AVELSKLASS
Avelsklass
Avelsklass: SCHEFFELFÄLTETS WACEK DEN VACKRE

UPPFÖDARKLASS
Kennel  SJÖHEMMETS
SJÖHEMMETS kennel

Kennel  YNNIZINS
YNNIZIN'S kennel

3 juli 2011

English Menu Svensk Meny
webmaster@ponunionen.se